Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Kral Abdullah'ın yerine o geçecek!

Kral Abdullah'ın yerine o geçecek!

Kral Abdullah'ın ölümünün ardından yerine geçecek olan isim belli oldu. Suudi Arabistan'ın yeni kralı Salman Bin Abdülaziz el-Suud oldu.

23.01.2015 15:08

Kral Abdullah'ın ölümünün ardından yerine geçecek olan isim belli oldu. Suudi Arabistan'ın yeni kralı Salman Bin Abdülaziz el-Suud oldu.Suudi Arabistan kralı Kral Abdullah, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 91 yaşındaki liderin ölümünün ardından tahta Veliaht Prens Salman Bin Abdülaziz el-Suud oturdu. Salman bin Abdülaziz el-Suud kimdir, Salman bin Abdülaziz el-Suud hangi görevleri yapmıştır, hepsi ve daha fazlası acunn.com'da.

Salman bin Abdülaziz el-Suud kimdir?Suudi Arabistan'ın yeni kralı Salman bin Abdülaziz el-Suud, 31 Aralık 1935 yılında Riyad kentinde doğdu.Suudi Hanedanı üyesi olan Salman bin Abdülaziz el-Suud, merhum Kral Abdullah'ın kardeşi ve veliahtıdır. Kral Salman, ülkesinde ve dünyada çok tanınmış bir devlet adamıdır. Daha önce ülkesinde savunma bakanlığı ile Riyad valiliği görevini üstlenmiştir. Kral Salman, 23 Ocak 2015 tarihinde ağabeyi Kral Abdullah'ın ölümünün ardından tahta çıkmıştır. Kral Salman'ın gençliği ve eğitimi:Kral Salman, 31 Aralık 1935 tarihinde, Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde, bir Suudi Ailesi üyesi olarak dünyaya geldi. Babası ülkenin kralı Abdullah bin Abdül Aziz, annesi ise Hessa el Sudairi'dur. Kralın 25 oğlundan biridir.Kral Salman, kraliyet çocuklarının eğitim aldığı Prens Okulu'ndaki eğitiminin ardından politikaya atılmıştır.Salman bin Abdülaziz el-Suud'un devlet adamlığı:Salman bin Abdülaziz el Suud'un siyasi deneyimi ve yükselişi 1950'li yıllara dayanmaktadır. Suudi Ailesi Konseyi Başkanı olmuştur. Bunun yanında önemli devlet hizmetleri de gerçekleştirmiştir.Salman bin Abdülaziz el Suud'un en uzun süren görevi Riyad Bölgesi Valiliğidir. Kral Salman 48 yıl süren görevinin ardından 5 Kasım 2011 tarihinde savunma bakanı olarak atanmıştır. Kardeşi ve kralın seçtiği veliaht olan, Nayif bin Abdülaziz el Suud vefat edince veliahtlık ona devredilmiştir. Ağabeyi Kral Abdullah'ın ölümüyle Suudi Arabistan'ın yeni kralı olmuştur. Kral Salman'ın veliahtı ise Prens Mukrin'dir.Kral Salman'ın politika yönünde, halka karşı yumuşak ve uzlaşıcı bir tutumu olduğu dünya tarafından bilinmektedir. Kral Salman halkla olan ilişkilere önem verir ve reformlara sıcak bakmaktadır.
Yorumlar | 0
üye profil