Şanlıurfa'da korkunç saldırı

Suruç'taki katliamda hayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye yükseldi

Yayınlanma Tarihi: 20.07.2015 12:31
Değiştirme Tarihi: 22.07.2015 11:48
Şanlıurfa'da korkunç saldırı

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde belediyeye ait kültür merkezinin bahçesinde meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye yükseldi.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde belediyeye ait kültür merkezinin bahçesinde bulunan gruba yönelik terör saldırısı düzenlendi.

Patlama sonrası olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar, Suruç ve Şanlıurfa'daki hastanelere sevk edildi. Patlama nedeniyle çevredeki binaların camları kırıldı.

Güvenlik güçleri, terör saldırısının ardından çevrede önlemler artırdı.

Basın toplantısı yapılacaktı

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu mensuplarının ’Kobani’nin yeniden inşası’ konusunda basın açıklaması yapmaya hazırlandığı sırada, büyük bir patlama meydana geldi.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Parça tesirli bomba

Patlamaya parça tesirli bombanın yol açtığı belirtiliyor. Patlamanın bahçenin girişinde gerçekleştiği öğrenildi. Saldırıya bir canlı bombanın yol açmış olduğu ihtimali de değerlendiriliyor.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Patlama yerinde kargaşa

Patlamanın şiddetiyle bölgeye akın eden çok sayıda vatandaş, kurtarma çalışmalarının güçlükle sürdürülmesine yol açtı. Bu nedenle polis bölgede toplananları uzaklaştırmak için büyük çaba harcıyor. Şanlıurfa kent merkezinden de ilçeye takviye polis ekipleri sevk edildi. Çevre il ve ilçelerden ambulanslar bölgeye gönderilirken, Diyarbakır’dan da ambulans helikopter ilçeye sevkedildi.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu öncülüğünde yaklaşık 300 kişi bu sabah 09.00 sıralarında Amara Kültür Merkezi bahçesinde toplandı. Burada toplu kahvaltı yapan grup, basın toplantısının ardından saat 12.00 sıralarında, Suruç’un karşısında bulunan Suriye’nin Kobani kentine gitmek üzere, sadece özen izinle geçiş yapılan Mürşitpınar Sınır Kapısı’na doğru yürüyüşe geçmeyi planladıkları ifade edildi.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

İçişleri Bakanlığı'ndan ilk açıklama

İçişleri Bakanlığı, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki  patlamada, ilk belirlemelere göre 31 kişinin hayatını kaybettiğini, 76 yaralının tedavisine devam edildiğini bildirdi.  

 

Haber ile ilgili metin girin!. 

DNA incelemesi yapılacak

31 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba katliamıyla ilgili olay yeri incelemesi tamamlandı. 

 Patlama yerinden alınan 21 cenazeyle, Suruç Devlet Hastanesi’nde 6, Şanlıurfa Devlet Hastanesi’ndeki 4 cenaze, otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Bazıları parçalandığı için kimlik tespitinin DNA testiyle yapılabileceği belirtildi. 

 

 

Haber ile ilgili metin girin!. 

"Herkesi kenetlenmeye çağırıyoruz" 

Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu terör saldırısı  karşısında herkesi kenetlenmeye ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz. Ülkemizin  huzur ortamına kastetmiş bu hain saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyor, hayatını  kaybetmiş olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı  ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu menfur saldırıyı  gerçekleştirenleri devletimiz en kısa sürede bulacak, failler yargı önüne  çıkartılacaktır" 

Yaralılar için kan aranıyor

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Suruç'taki patlamada yaralananlar için Suruç Devlet Hastanesi'nde kan ihtiyacı olduğunu Twitter'dan duyurdu.

Görgü tanıkları dehşeti anlattı

Yaşanan dehşeti bölgede bulunan görgü tanıkları anlattı.

Görgü tanıklarından Garip çelik şunları söyledi:

"Basın açıklaması için gitmiştim. Gençler basın açıklaması yapacaktı. Hangi koşullar kobaniye geçeceklerini anlatıyorlardı. Tam fotoğraf çekmeye çalışırken çok şiddetli bir patlama oldu. Cesetler her yere yayıldı. Cesetlerin altında kaldık o derece şiddetliydi. Tam basın açıklaması yapılırken oldu. Patlama diyoruz ama patlamanın şekli belli değil, canlı bomba olabilir. Bu daha önce tasarlanmış. İntihar saldırısı olabilir, çözemedik.

Gerçekten şok büyük bir kargaşa yaşandı. Kamera elimdeydi, insanlar şoka girdiler, sonra yaralılar taşınmaya başlandı. Ambulanslar çok geç geldi. Araçlar yaralıları almak istemedi, kargaşa çıktı.  Polisler havaya ateş etti. İnsanlar ağlayarak geliyor. Sabah yolda kontrol yoktu ama sonra gelenler kontrol edildi alana gelirlerken. Planlanmış olabilir. Biz İstanbul’dan geldik. Dün yola çıkıp geldik. Amara Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapılıyordu. Patlama olurken kameram açıktı çekim yapıyordu, alttan üste doğru patlama oldu. Mantık olarak poşet içinde veya yerde olması mantıklı gelmiyor, canlı bomba ihtimali var. Kitlenin tam ortasında oldu. İstanbul’dan birlikte geldiğim arkadaşlarım hayatını kaybetti."

Kadir Ergün - Görgü tanığı:

Saat 12 sıralarından oldu. Olay yerine 100 metre uzaklıktaydım. Cenazeler hep paramparça olmuştu. Kelimelerle ifade etmek çok zor.

Kobani yolunda da patlama gerçekleşmiş. İlk saldırı kültür merkezinde yapıldı. En az 15 cenaze var olay yerinde bekliyor. Kan ihtiyacımız var. Aşırı bir kan ihtiyacımız var. Suruç halkına ağrı yapılıyor. Herkes kan vermeye çağırılıyor. 2. Bir patlama olması ihtimali var.

Amara Kültür Merkezi

Amara Kültür Merkezi, bölge halkının çeşitli kurslar aldığı ve yoğun olarak rağbet gören bir yer olarak biliniyor. Hem bölgede yaşayanlar, hem de kültür merkezine gelenler genellikle kültür merkezinin yanındaki çay bahçesinde oturuyor.

Ajanslar