Suriye'nin nefes borusu "tır aktarma alanı"

Suriye'nin nefes borusu 'tır aktarma alanı'
Yayınlanma Tarihi: 07.02.2014 14:10 | Değiştirme Tarihi: 07.02.2014 13:55

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Suriye tarafında oluşturulan yüksek güvenlikli tır aktarma alanı, Suriye'ye gönderilen yardımların can damarı oluyor. Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Suriye tarafında oluşturulan yüksek güvenlikli tır aktarma alanı, Suriye'ye gönderilen yardımların can damarı oluyor.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Suriye tarafında oluşturulan yüksek güvenlikli tır aktarma alanı, Suriye'ye gönderilen yardımların can damarı oluyor.

Yardım malzemeleri ve ticari ürünler, Suriyeliler için adeta nefes borusu olan kurşun geçirmez kulelerle korunan, 24 saat güvenlik kamerasıyla takip edilen ve giriş-çıkış yapan araçların x-ray cihazlarıyla kontrol edildiği ara bölgeden sağlanıyor.

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan çıkış yapan tırlar, Suriye tarafındaki ara bölgede kurulan yüksek güvenlikli aktarma alanında yüklerini Suriye'den gelen araçlara aktarıyor.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, ara bölgedeki güvenlik, kurşun geçirmez gözetleme kuleleri, 2 bin 400 metre uzunluğundaki tel çit, aydınlatma ve kamera sistemleri, araçlar için yükleme rampası, ara bölgenin elektrik ihtiyacını karşılayan elektrik trafosu ve giriş-çıkış yapan araçların kontrol edildiği x-ray cihazlarıyla sağlanıyor.

Tır giriş-çıkış noktasındaki kapı dedektörü ve kontrol kulübesinde tırlar ve yükleri aktaran hamallar aranıyor, gelen yolcular ve eşyaları x-ray cihazından geçiriliyor. Aktarma alanı ve civarı da kamera sistemleriyle gözetleniyor.

Türkiye'den gönderilen çimento, meyve, sebze ve gübre gibi malzemeler, aktarma alanına getirilen kamyon ve tırlara taşınıyor. Güvenlik kameralarıyla 24 saat izlenen aktarma alanına giriş yapacak Suriye araçları ise asker kontrolünde alana giriş yapabiliyor.

Suriyeli tır sürcüsü Tahir Naif, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aktarma alanından çok memnun olduklarını söyledi.

Türkiye'nin yaptığı aktarma alanının kendilerine kolaylık sağladığını ifade eden Naif, şunları kaydetti:

"Türk hükümetinin yaptığı aktarma alanı için teşekkür ediyorum. Türkiye'den aldığımız malzemeleri Suriye'ye ulaştırıyoruz. Daha önce nakliye konusunda çok sıkıntılar çektik. Suriye halkına Türkiye'den başka ülke yardım etmiyor. Buradan ihtiyaç malzemelerini halkımıza ulaştırıyoruz. Suriye halkı zulüm altındadır. Halk bu savaştan çok etkilendi. Başbakan Erdoğan'a Suriye halkına yaptığı yardımlardan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Allah Türk halkından razı olsun."

Suriyeli tır şoförü Mehmet Abu Yusuf da daha önce yurt dışından gelen yardım malzemelerinin riskli bölgelerde aktarıldığını, ara bölgede yapılan alanın kendileri için bir can damarı olduğunu ifade etti.

Suriyeli tüccarların bu durumdan çok memnun olduğunu da dile getiren Abu Yusuf, daha önce Suriye yönetiminin yardım tırların içeri girmemesi için müdahalede bulunduğunu, bu durumun hem Suriye halkını hem de tüccarları olumsuz etkilediğini hatırlattı. (AA)

Türkiye'den iki ilçeye büyük onur!

Bitlis Valiliği, İtalya'nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda, Bitlis'in Ahlat ile Muğla'nın Köyceğiz ilçelerinin, "sakin şehir" üyeliğinin kabul edildiğini duyurdu.

Bu tuzağa dikkat! Karşınıza çıkarsa sakın tıklamayın

Emniyet yetkilileri, sosyal medya sitelerinde banka ismi ve logolarını taklit ederek sahte sitelere yönlendirdikleri kullanıcıların hesap bilgilerini çalıp dolandırıcılık yapan kişilere karşı dikkatli olunması yönünde uyarıda bulundu. 

e-Devlet üzerinden 5 yeni hizmet daha

Resmi işlemlerin neredeyse tamamının tek bir tıkla halledebileceği alan haline gelen e-Devlet, 5 yeni işlemi daha hizmete sunuyor.

Aşk-ı Memnu’nun senaristlerinden Romanya’ya dava!

Yayınlandığı dönem Türkiye’de fırtınalar estiren, ardından da dünyanın pek çok ülkesinde yüksek izlenme oranlarıyla büyük başarılara imza atan Ay Yapım’ın efsane dizisi Aşk-ı Memnu’nun senaryo yazarları Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu, Romanya’nın ünlü televizyon kanalı Antena 1’e dava açtı.