Suriye'deki "eksik hayatlar" için protez yapmayı öğreniyorlar

Suriye'deki 'eksik hayatlar' için protez yapmayı öğreniyorlar
Yayınlanma Tarihi: 07.02.2014 12:21 | Değiştirme Tarihi: 07.02.2014 12:07

Suriyeli gençler, ülkelerindeki iç savaş yüzünden kolunu veya bacağını kaybedenlerin "eksik kalan hayatlarını" tamamlamak için protez eğitimi alıyor. Suriyeli gençler, ülkelerindeki iç savaş yüzünden kolunu veya bacağını kaybedenlerin "eksik kalan hayatlarını" tamamlamak için protez eğitimi alıyor.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, Suriyeli doktorlar ve iş adamlarının ortak imkanlarıyla kurulan ve çeşitli yardım kuruluşları tarafından finanse edilen protez hastanesinde, 10 kişilik Suriyeli ekip, vatandaşlarının eksik kalan bedenleri için protez, fizik terapi ve rehabilitasyon uygulaması sağlıyor.

Ülkelerindeki çatışmalarda kol ve bacak gibi hayatlarının en önemli uzuvlarını kaybeden aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu birçok Suriyelinin tedavi edildiği hastanede, Türk uzmanlar da Suriyeli gençlere gönüllü olarak eğitim veriyor.

Ayda ortalama 50-60 kişinin tedavi sonrası protez sahibi olduğu hastanede, Suriyeli gençler, Türk eğitmenleriyle ölçü alıyor, alçı döküyor, kaybedilen kol veya bacak için protez hazırlayarak hastalara fizik tedavi uyguluyor.

Yaklaşık 10 ay önce Türkiye'ye gelen ve hastanede eğitim gören Suriyelilerden Abu Ahmed, ülkesindeki iç savaş yüzünden bacaklarını kaybeden kardeşi için bu işi yapmaya karar verdiğini söyledi. (AA)

Survivor 2019 29.bölüm tanıtımı

Survivor Türkiye Yunanistan’da bugün eleme heyecanı yaşanacak. 19 mart 2019 Survivor’da kim elenecek? Sorusu merak konusu olurken, Survivor Türkiye Yunanistan’ın 29.bölüm tanıtım fragmanı yayınlandı. 29.bölümde neler olacak?

Survivor 2019'da 'Siyah mı beyaz mı?' oyununu kim kazandı?

Survivor Türkiye Yunanistan'da 18 mart pazartesi günü 'Siyah mı beyaz mı?' oyunu oynandı. Araba ödülünü kazanmak için Dimitra'nın takımı 'Siyah mı beyaz mı?' oyununa kaldı. Peki, otomobili kim kazandı?

Survivor 2019’da araba ödülünü kim kazandı?

Survivor Türkiye Yunanistan’da 28.bölümde yarışmacılar araba için mücadele etti. Araba ödülü tüm yarışmacının istediği bir ödül. Peki, Survivor Türkiye Yunanistan’da araba ödülünü kim kazandı? Arabayı hangi yarışmacı aldı?

Survivor 2019 28.bölüm ödül oyununu kim kazandı?

Survivor 2019’un 28.bölümünde ödül oyununda Türk ve Yunan takımı karşı karşıya geldi. Peki, ödül oyununu kim kazandı? Oyun öncesinde birer tane ödül kekinden tadan yarışmacılar oyuna moralle başladı.