Sur'da 5 asker yaralandı!

Diyarbakır’ın sokağa çıkma yasağı süren Sur İlçesi’nde güvenlik güçleri ile PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada 5 asker yaralandı. Güvenlik güçlerinin 'teslim ol' çağrısına uyan 1 PKK'lı ise silahını atıp teslim oldu...

Yayınlanma Tarihi: 08.02.2016 19:54
Değiştirme Tarihi: 08.02.2016 20:01
Sur'da 5 asker yaralandı!

Diyarbakır’ın 6 mahallesinde 2 Aralık’tan bu yana sokağa çıkma yasağı süren merkez Sur İlçesi’nde barikatların kaldırılması, hendeklerin kapatılması ve PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için güvenlik güçlerinin operasyonları sürüyor. İlçede hendek ve barikatların büyük bölümü kapatılırken, özel kuvvetler, polis ve Jandarma özel harekat timleri bugün tuzaklanan patlayıcıları imha etmeyi sürdürdü. Patlayıcıların imhası sırasında Savaş ve Fatihpaşa mahallelerindeki Çiftehan, Yenikapı, Muallak, Şeftali, Köprülü ve Göçmen sokak üzerinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışmalar çıktı. Çatışmalar sırasında 3 asker yaralandı. 

Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan da çatışmaların devam ettiği sırada Sur İlçesi’ne girip, incelemelerde bulundu. İlçede çatışmalar devam ederken, sık sık silah ve patlama sesleri duyuldu. Bu arada Gazi Caddesi üzerinde bulunan ve otele de güvenlik güçleri tarafından büyük bir Türk bayrağı asıldı.

 Akşam saatlerinde 2 asker daha yaralandı

 Bugün akşam saatlerinde çıkan çatışmalar sırasında 2 asker daha yaralanırken, bugün yaralanan askerlerin sayısı 5’e yükseldi. Yaralıların tedavisi Diyarbakır Asker Hastanesi’nde devam ederken, 2’sinin durumunun ağır olduğu belirtildi.  Çatışmalar sırasında güvenlik güçlerinin, 'teslim ol’ çağrısına uyan 1 PKK’lı terörist silahını bırakarak teslim oldu. Teslim olan V.Ç., soruşturmasının yürütülmesi için Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

 TSK'dan açıklama

 Genelkurmay Başkanlığı,  devam eden operasyonlarda Şırnak Cizre’de dün 10 PKK’lı, Diyarbakır Sur’da ise 6 PKK’lının etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı.  TSK'nın açıklamasına göre Cizre ve Sur’da bugüne kadar toplam 749 PKK’lının etkisiz hale getirildi.