Suna Kıraç kimdir? İşte Suna Kıraç'ın biyografisi...

Suna Kıraç kimdir? Sorusunun yanıtı, sosyal medyada birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer almaya başladı. Ali Koç ve Ömer Koç'un halası, Rahmi Koç'un ise kardeşi olan Suna Kıraç, 79 yaşında ALS hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Peki, Suna Kıraç kimdir? İşte Suna Kıraç'ın biyografisi...

Yayınlanma Tarihi: 15.09.2020 10:57
Değiştirme Tarihi: 15.09.2020 10:57
Suna Kıraç kimdir? İşte Suna Kıraç'ın biyografisi...

Koç ailesinin önemli isimleri arasında yer alan Suna Kıraç, ALS hastalığı nedeniyle 79 yaşında hayatını kaybetti. Suna Kıraç'ın vefat haberini Koç Holding sosyal medya hesaplarından duyurdu. ALS hastalığı nedeniyle yıllardır tedavi altında olan ve sadece gözleriyle iletişim kurabilen Suna Kıraç'ın hayatı hakkında bilgiler merak edilmeye başladı. Peki, Suna Kıraç kimdir? İşte Suna Kıraç'ın biyografisi...

SUNA KIRAÇ KİMDİR?

Suna Kıraç, 3 Haziran 1941, Ankara doğumlu, Vehbi Koç'un kızı ve Koç Holding Yönetim Kurulu başkan vekilidir.

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'ni ve ardından da Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman bölümünü bitirdi.

Suna Kıraç, 1999'da, üstün yöneticilik ve liderlik vasıfları ile Koç Holding'e, iş dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı London Business School tarafından "Onur Üyeliği"ne layık görülmüştür. 9 yıldır ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) adı verilen hastalıkla mücadele eden ve çevresiyle sadece gözleriyle iletişim kurabilen Suna Kıraç, eşi İnan Kıraç'la birlikte kurdukları Pera Müzesi ve 1 Mart 2007'de hizmete sundukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ülkesine hizmet yatırımlarını sürdürmektedir. İstanbul'a dünya çapında bir oditoryum ve kültür merkezi kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Suna Kıraç'ın 2006 yılında yayımlanan,tüm geliri TEGV'na bağışlanan ve editörlüğünü Rıdvan Akar'ın yaptığı Ömrümden Uzun İdeallerim Var adlı kitabı 100.000'in üstünde sattı ve yılın en çok satan kitaplarından biri oldu.

Suna Kıraç, Forbes Türkiye'nin 2017'de hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 2 milyar dolarlık servetiyle 8. sırada yer almaktadır.

ALS NEDİR? 

Amyotrofik lateral skleroz ya da ALS, esas olarak istemli kas hareketinin kontrolünden sorumlu sinir hücrelerinin hasarından kaynaklanan nadir bir nörolojik hastalık grubudur. İstemli kaslar çiğneme, yürüme ve konuşma gibi hareketlerin yapılmasında görevlidir. ALS hastalığı ilerleyicidir ve belirtiler zamanla kötüleşme eğilimi gösterir.