Sultanbeyli'de bombalı saldırı sonrası çatışma

İstanbul Sultanbeyli'deki Fatih Polis Merkezine dün gece bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Teröristin öldüğü saldırı sonrası bölgede inceleme yapan bomba imha ekibine ateş açıldı. Hain saldırıda İstanbul Bomba İnceleme ve İmha Şube Müdürü Beyazıt Çeken şehit oldu.

Yayınlanma Tarihi: 10.08.2015 08:47
Değiştirme Tarihi: 10.08.2015 15:59

Sultanbeyli'de gece saatlerinde bomba yüklü araçla saldırının düzenlediği Fatih polis Merkezi önünde önlem alan güvenlik güçlerine 06.45 sıralarında ateş açıldı. Açılan ateşte İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İnceleme ve İmha Şube Müdürü Beyazıt Çeken yaralandı. Hastaneye kaldırılan Çeken kurtarılamayarak şehit düştü.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

Polisin anında karşılık vermesiyle çıkan silahlı çatışma saat 09.00 sıralarına kadar aralıklarla devam etti. Ekipler, zırhlı araçlarla ara sokaklara girerek teröristleri yakalamak için çalışma başlattı. 

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

İki terörist de öldürüldü
 

Sultanbeyli Fatih Polis Merkezi’ne saldıran iki terörist yaşanan çatışma sonrası ölü olarak ele geçirildi. Saldırı sonrası kaçan saldırganlardan biri Hakdiyen Sokak üzerinde bir evin bahçesinde sıkıştırıldı. Uzun süren çatışma sonrasında terörist bomba hazırlamaya çalışırken öldü. lay yerine gelen Cumhuriyet Savcısı yaptığı incelemelerden sonra cenaze Adli Tıp Kurumu aracına alınarak morga kaldırıldı. Öte yandan, çatışmada öldürülen iki teröristin kimliklerinin tespit edilmeye çalışıldığı kaydedildi.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

Ölü olarak ele geçirilen teröristin saklandığı yerde yaşanan patlama nedeniyle evlerin camları kırıldı. Bir evin ise bahçe duvarı yıkıldı. Evde yere yatarak beklediklerini söyleyen ev sahipleri ise çok korktuklarını belirtti.

 

3-4 defa patlama oldu, çocuklar çok korktu
 

Bir mahalle sakini, "İşe gitmek için hazırlanıyordum. Evden bir çatışma sesi duyduk. Perdeyi açtığımda polisler korkmayın. Dışarıya çıkmayın. Her şey kontrol altında dediler. Daha sonra 3-4 defa patlama oldu. Evin camları kırıldı. Eve mermiler isabet etti. Çocuklar çok korktu. Bizde yan odaya geçerek olayların bitmesini bekledik" dedi.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

2 uzun namlulu silah, 2 tabanca
 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü de olayla ilgili açıklama yaptı: İlk ateş esnasında 1'i ağır olmak üzere 2 meslektaşımız yaralanmış,  kaldırıldıkları hastanede Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürümüz 3. Sınıf Emniyet  Müdürü Beyazıt Çeken tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.  Hafif yaralı olan meslektaşımızın tedavisi devam etmekte olup hayati tehlikesi  bulunmamaktadır. Silahlı ve bombalı eylemi gerçekleştiren 2 terör örgütü mensubu  silahlı çatışma neticesinde ölü olarak ele geçirilmiştir. Terör örgütü  mensuplarından 2 uzun namlulu otomatik silah, 2 tabanca, bu silahlara ait 8  şarjör ile çok sayıda fişek ele geçirilmiştir.'' 

 

Valilik: 3 terörist ölü ele geçirildi
 

Sultanbeyli'deki terör saldırıları. 1'i bombalı araç saldırısı sırasında, 2'si ise operasyonlar neticesinde olmak üzere 3 kişi ölü olarak ele geçirilmiştir. 

 

Babası da emekli polis

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Öte yandan, şehit polis Çeken'in Konya'nın Cihanbeyli ilçesindeki baba ocağına ateş düştü. Şehidin, Gemecik Mahallesi'ndeki babaevine acı haber, 112 Acil Servis ekipleri eşliğinde gelen askeri yetkililer tarafından verildi. Oğullarının şehit olduğunu duyan baba Mehmet Çeken ve eşi Huriye Çeken büyük acı yaşadı. Baba evini ziyaret eden Cihanbeyli Kaymakam Ahmet Gencer, İlçe Belediye Başkanı Mehmet Kale, İlçe Emniyet Müdürü Murat Kocal, şehidin aile yakınları, mahalle sakinleri ve çok sayıda vatandaş baba Mehmet Çeken'e taziye dileklerini iletti. Haberin duyulmasının ardından şehidin babaevine Türk bayrakları asıldı. İki çocuk sahibi şehidin babasının da emekli polis memuru olduğu öğrenildi..