Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Sultanahmet saldırısında flaş gelişme

İçişleri Bakanı Efkan Ala Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen canlı bomba saldırısı ile ilgili dün akşam 1 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

13.01.2016 12:33

İçişleri Bakanı Efkan AlaSultanahmet Meydanı’nda düzenlenen canlı bomba saldırısı ile ilgili dün akşam 1 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
İçişleri Bakanı Efkan Ala, 10 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonrası İstanbul'a gelen Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile bir araya geldi.

İki bakan görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.

Sözlerine hayatını kaybedenler için taziye ve yaralılara acil şifa dileyerek başlayan Efkan Ala, saldırıyla ilgili dün akşam 1 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Ala, olayla ilgili inceleme ve soruşturmanın da çok yönlü olarak devam ettiğini söyleyerek elde edilen bilgilerin Alman makamlarla paylaşılacağını ifade etti.

"Bu saldırı insalığa yapılmış bir saldırıdır" ifadesini kullanan Ala, "Amasız ancaksız, bütün dünya bu saldırılara karşı tavrımızı göstermeliyiz. Önümüzdeki hafta Almanya'yı ziyaret edeceğiz. Almanya İçişleri Bakanı'nın burada olması bu karşı duruştaki birliğin en önemli göstergesidir" diye konuştu.

Alınan güvenlik önlemlerine işaret eden Ala, şöyle devam etti:

"Türkiye'deki bütün turistler, diğer misafirler ve vatandaşlarımız aldığımız tedbirlerle rahatlıkla günlük hayatlarını devam ettirebilirler, bu konuda bir tereddüde mahal yoktur. Gerekli güvenlik önlemlerini hassasiyetle almalıyız. Bu konuda da ilişkimiz ve işbirliğimiz daha da güçlenerek devam edecek. Bu tür saldırılar birlikte yaşama arzumuzu zedeleyemez."

Bakan Ala'nın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar lar şöyle:

"Yaralılara acil şifalar diliyorum. Hayatını kaybedenlere taziyelerimizi iletiyoruz. Bu etkili işbirliğimizin de göstergesidir, teröre karşı.

Şu ana kadar yapılan inceleme soruşturmalarla ilgili bilgi sunacağım. Saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti. Bir de canlı bomba hayatını kaybetti. Hastanede şu an itibariyle 11 yaralı var. İlk etapta 17 idi. Birisi hastanede vefat etti. Diğerleri de taburcu oldu.

Bu 11 kişiden 9'u Alman uyrukludur. Biri Norveç diğeri de Perulu. 9 Alman uyruklunun ikisinin durumu ciddiyetini koruyor. Ama ameliyattan çıktı ikisi de. Ve durumlarını en üst düzeyde takip ediyoruz. Küresel terör önümüzdeki yüzyılda insanlığın en önemli sorun başlığıdır.

Ülkeler arasında etkili bir işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Ülkeler terörün kimliğine amacına bakmadan ayrım yapmadan kesin bir işbirliği yapmalıdır.

Türkiye bu konuda çok ciddi bir gayret içerisindedir. Bir yandan Suriye'deki durumdan beslenen terör örgütleriyle mücadele ederken, diğer yandan PKK ile mücadelesini yürütmektedir.

Bu konuda da Almanya'nın yakın işbirliği için teşekkür ediyorum. DEAŞ ile mücadelede 3 bin 318 kişi gözaltına alındı. Yabancı savaşçı olarak adlandırılan teröre eğilimi olan kişilerin ilk çıkış noktasında yakalanmaları için çağrıda bulunuyorum. 35 bin kişiye Türkiye'ye giriş yasağı konuldu.

Türkiye bu konuda etkin bir çaba içerisindedir. Kararlı bir tutum takip etmektedir. En son olaydan bir hafta önce DEAŞ mensubu değerlendirilen 220 kişi gözaltına alınmıştı."

Yorumlar | 0
üye profil