Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Kurtulmuş patlama ile ilgili detayları anlattı

Kurtulmuş patlama ile ilgili detayları anlattı

Sultanahmet'te meydana gelen canlı bomba saldırısında 10 kişi öldü, 2'si ağır 15 kişi yaralandı.

12.01.2016 14:40

Patlamanın ardından yapılan Çankaya Köşkü'ndeki güvenlik toplantısı da sona erdi. Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş canlı bombanın 1988 doğumlu Suriye uyruklu bir kişi olduğunu söyledi.

10 kişinin öldüğü patlamada olay yerinde parçalanmış cesedi bulunan bir kişinin de canlı bomba olduğunu belirttiYaralanan 15 kişiden 2'sin durumunun ağır olduğunu belirten Kurtulmuş ölenlerden büyük bir kısmının yabancı uyruklu olduğunu açıkladı.

Olay yerinde çalışmalar sürüyor. Ekipler patlayıcının cinsini belirlemeye çalışıyor. Bu arada ölenlerin çoğunun yabancı uyruklu olduğu belirtildi. Saldırıda cami yakınında bulunan 10-15 kişilik bir turist kafilesinin hedef alındığı ifade ediliyor.

Sultanahmet Meydanı'nda saat 10.20 sıralarında dikili taşın yakınlarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada 10 kişi öldü, 2'si ağır 15 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, patlamanın canlı bombanın yol açtığını, saldırganın Suriye kökenli olduğunu açıkladı.

Saldırıda cami yakınındaki 15-20 kişilik bir Alman turist grubunun hedef alındığı bilgileri gelirken, yaralananlar arasında 6 Alman, 1 Norveç ve 1 Peru vatandaşı bulunuyor.

Bomba imha önlemleri alındı

Patlamanın ardından olay yerine gelen çok sayıda polis ekibi, Sultanahmet Meydanı çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Meydan çevresine şerit çeken Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü polisleri, patlamanın olduğu bölgeye vatandaşların ve basın mensuplarının girmesini engelledi.

Olay Yeri İnceleme Şube ve Bomba İmha Şube müdürlüklerine bağlı uzman polisler, patlamanın nedenini tespit etmek için çalışmaya başladı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis helikopteri de Sultanahmet bölgesinde havadan denetim yapmaya başladı.

'Yaklaşmayın' uyarısı

Polis ekipleri, patlamanın ardından ikinci bir bomba olabileceği şüphesiyle bölgeye kimse yaklaştırmadı. Olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Bomba imha ekipleri de bölgeye gitti. Olay yeri geniş bir abluka altına alındı. Patlamanın sebebi araştırılırken, polis ekipleri sık sık anonslar yaparak, alana kimsenin yaklaşmaması için halkı uyarıyor. Güvenlik çemberi genişletiliyor. Bir polis helikopteri de sürekli alanın üzerinde dolaşıyor. Olay yerinde incelemeler devam ediyor.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, patlama çok şiddetliydi. Turistler ve esnaf büyük bir korku yaşadı.

Patlamanın Kartal, Kadıköy, Taksim, Beşiktaş, Çağlayan, Eyüp, Sirkeci, Fındıklı ve Kasımpaşa gibi İstanbul'un pek çok ilçesinden duyulduğu belirtiliyor.

Yorumlar | 0
üye profil