Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Faciayı turist rehberi önledi...

Faciayı turist rehberi önledi...

Turizmin kalbi Sultanahmet dün sabah saatlerinde canlı bomba dehşetiyle sarsıldı.

13.01.2016 09:40

Sultanahmet Meydanı’nı gezen Alman turist grubunun arasına dalan Suriye uyruklu terörist, üzerindeki bombayı patlattı. Saldırıda 10 turist hayatını kaybetti, 15 kişi de yaralandı

Uzak semtlerden de duyulan patlama sonrası Sultanahmet’te büyük panik yaşandı. Olay yerine çok sayıda polis, ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Canlı bombanın 28 yaşındaki Suudi Arabistan doğumlu terörist olduğu belirlenirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Sultanahmet’te Alman turistleri gezdirirken canlı bomba saldırısı sonucu yaralanan Sibel Şatıroğlu tedavi altında. Şatıroğlu, canlı bombayı son anda gördü, turistleri uyarmaya çalıştı...

İstanbul’un dünyaca ünlü tarihi ve turistik merkezi Sultanahmet dün bombalı saldırı dehşetine sahne oldu. Sultanahmet Meydanı’ndaki Dikilitaş’a (Thutmosis Obeliski) saat 10.20 sıralarında gelen Suriye uyruklu canlı bomba, turist kafilesinin arasına dalarak üzerindeki bombayı patlattı. Saldırıda 8’i Alman, biri Güney Kore, biri Peru vatandaşı olmak üzere 10 turist hayatını kaybederken, 3’ü ağır 15 kişi de yaralandı.

Patlamada hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle açıklandı:  Gerhard Günther Höppner, Steffen Höppner, Rudolf Krollman, Hiltrud Krollman, Karin Erika Franke-Dütz, Rüdiger Karl Faber, Marianne Faber, Gernot Eike Mildner, Adolf Jurgen Glorius, Rudiger Becker.Ölenlerin Almanya merkezli ‘Lebenslust Tur’la İstanbul-Dubai-Abu Dabi turuna çıkan kafilede yer alan turistler olduğu ve İstanbul gezisinin ilk noktasında saldırıya maruz kaldıkları öğrenildi. Turistlerin rehberi Sibel Şatıroğlu da patlamada yaralandı. Canlı bomba saldırısını 28 yaşındaki Suudi Arabistan doğumlu teröristin gerçekleştirdiği belirlendi.

Grubun arasına daldı ve...

Turizmin kalbi Sultanahmet dün turistleri hedef alan canlı bomba saldırısıyla sarsıldı. Alman turist kafilesi dün sabah saatlerinde Dikilitaş’ın çevresinde tarihi sütunla ilgili bilgi alırken, canlı bomba grubun yanına yaklaştı. 28 yaşındaki Suudi Arabistan doğumlu teröristin, grubun içine girer girmez kendini patlatması sonucu ortalık kan gölüne döndü.

Şiddeti nedeniyle kilometrelerce uzaklıktaki ilçelerden dahi duyulan patlama sonrası, sağlık ve güvenlik ekipleri teyakkuza geçti. Bölgeye ambulans, itfaiye ve çok sayıda polis ekibi sevk edilirken, yaralılar yapılan ilk müdahalenin ardından hızla Çapa, Cerrahpaşa, Samatya, Haseki ve Bezmialem Valide Sultan hastanelerine sevk edildi.

Patlamanın ardından Sultanahmet Meydanı ve çevresi güvenlik barikatıyla çevrildi. Polis meydana çıkan bütün yollarda güvenlik önlemi alırken, basın mensuplarının da meydana girişine izin verilmedi. Polis ekipleri, Sultanahmet tramvay durağından itibaren yolu kesti, bir polis helikopteri de havadan olay yerinin üzerinde uçuş yaptı. Saldırının ardından İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da olay yerine gelerek bölgede inceleme yapan polislerden bilgi aldı.  Patlamayla birlikte bölgeye giden bir polis aracı da Beyazıt Tramvay durağı yakınında kaldırıma çarptı. Çarpmanın etkisiyle yan yatan aracı müdahale eden vatandaşlar çevirdi. Araçtaki polislerin olayı hafif sıyrıklarla atlattığı öğrenildi.

Suudi Arabistan doğumlu

Öte yandan İstanbul Valiliği, patlamada 10 kişinin öldüğünü, 15 kişinin de yaralandığını açıkladı. Valilik, patlamanın nedeni, patlayıcının cinsi, olayın fail veya failleri hakkındaki incelemelerin sürdürüldüğünü açıklarken, ilerleyen saatlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan patlamanın canlı bomba saldırısı sonucu yaşandığını ve canlı bombanın Suriye uyruklu olduğunu belirtti. DHA ise saldırıyı Suudi Arabistan doğumlu teröristin gerçekleştirdiğini, polisin Eylül 1988 doğumlu teröristin tüm bağlantılarını ortaya çıkarmaya yönelik geniş çaplı operasyonlara başladığını duyurdu.

Ölenlerin 9’unun Almanya vatandaşı olduğu öğrenilirken, saldırıya maruz kalan turist kafilesinin de Alman tur şirketi Lebenslust vasıtasıyla Türkiye’ye geldikleri belirtildi. Firmanın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, İstanbul aslında kafile için durak nokta. 10 gün süreli 1500 euroluk turda kafilenin İstanbul’da sadece 1 günlük turu öngörülüyor, diğer 8 gün ise Dubai ve Abu Dabi’de geçiriliyor.

Önceki gün gelmişler

İstanbul turunda Sultanahmet’teki tarihi mekanların ziyaret edileceği bilgisi de sitede yer alıyor. Grubun bu tur uyarınca önceki gün İstanbul’a geldikleri ve Beyoğlu Tünel’deki Manesol Otel’e yerleştikleri belirlenirken, Tura Turizm aracılığıyla sabah 09.30’da otelden çıkan 33 kişilik kafile, kendilerini bekleyen otobüse binerek Sultanahmet’e gitmiş.  Kafilenin Sultanahmet gezisindeki başlangıç noktasının da Sultanahmet Meydanı ve patlamanın yaşandığı Dikilitaş olduğu öğrenildi.

Saldırıdan sonra olay yerine sevk edilen polis ekipleri çevrede güvenliği sağlarken, olay yeri inceleme ekipleri de delil toplamaya başladı. Saldırıda 8 kişinin olay yerinde can verdiği belirlendi.

Erdoğan, bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kısıklı’daki konutundan çıktığı dakikalarda Sultanahmet saldırısının haberi geldi. Cumhurbaşkanı Atatürk Havalimanı’na hareket ederken yol boyunca ilgililerden bilgi aldı. Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’ne gelen Erdoğan, burada da görüşmelerine devam etti. Atatürk Havalimanı’nda bekleyen Ana uçağı içinde ve çevresinde polis köpekleri arama yaptı. Özel harekât polisleri de çevrede önlem aldı.

Olay yerinde 9 savcı inceleme yaptı

Sultanahmet’te gerçekleşen canlı bomba saldırısıyla ilgili İstanbul Adliyesi’nden 9 savcı olay yerinde görevlendirildi. Soruşturmayı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılarından Abdullah Yurtsever yürütüyor. Sultanahmet’te gerçekleşen canlı bomba saldırısına ilişkin soruşturma İstanbul Cumhuriyet BaşsavcılIğı Terör ve Örgütlü Suçlar Büro’su Savcılarından Abdullah Yurtsever tarafından yürütülüyor. Patlamanın ardından Yurtsever’le birlikte Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’na yeni görevlendirilen Başsavcıvekili İrfan Fidan, Başsavcıvekili Önder Yaman, Savcılar Salih Yıldırım, Metin Kantar, Zafer Koç, Bülent Başer, Sıddık Aydın, İsmail Göktürk olay yerine görevlendirildi. Savcılar gün boyu olay yeri ve yaralıların kaldırıldıkları hastanelerde otopsi işlemleri, olay yeri inceleme işlemleri ile ilgilendi.

Yaralılar Çapa, Cerrahpaşa, Samatya, Haseki ve Bezmialem Valide Sultan hastanelerine sevk edilerek tedavi altına alındı.

 Patlamayla ilgili yayın yasağı getirildi

Sultanahmet Meydanı’ndaki saldırıyla ilgili olarak Başbakanlık geçici yayın yasağı getirdi. RTÜK, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un imzasını taşıyan Başbakanlık yazısını kamuoyu ile paylaştı. Yazıda, RTÜK Kanunu’nun ilgili maddesine atıfta bulunularak, “Sultanahmet Meydanı’nda meydana gelen patlamanın anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden, söz konusu olayla ilgili geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür” ifadesi kullanıldı.

Tur rehberi yaralı kurtuldu

Sultanahmet’te Alman turistleri gezdirirken canlı bombanın saldırısı sonucu yaralanan Sibel Şatıroğlu’nun ise geçici duyma kaybı yaşadığı ve sağ bacağından hafif yaralandığı öğrenildi. Rehberler Odası’na kayıtlı Almanca rehberi Sibel Şatıroğlu’nun, 30 kişilik bir kafileyi gezdirirken saldırının gerçekleştiği öğrenildi. 26 yıllık tur rehberi Sibel Şatıroğlu’nun tedavi gördüğü Bezm-i Alem Vakfı Hastanesi’ne saldırının hemen ardından çok sayıda tur rehberi arkadaşı geldi. Şatıroğlu’nun yaşadığı şok nedeniyle henüz polise ifade veremediği belirlendi. Şatıroğlu’nun 2 metre yakınında patlayan canlı bombayı görerek turistleri uyarmak için harekete geçtiği anda patlamanın gerçekleştiği öğrenildi.

Tur rehberi Sibel Şatıroğlu saldırıdan yaralı kurtuldu.

MOBESE'ler incelenecek

Türkiye’yi üzüntüye boğan saldırının ardından meydandaki MOBESE kameraları incelemeye alındı.

Yorumlar | 0
üye profil