Şubat ayı KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak? İşte KYK burs ödeme tarihleri

Şubat ayı KYK burs ve kredilerinin ne zaman yatacağını merak eden yüz binlerce öğrenci, internet üzerinden ödeme tarihlerini araştırmaya devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, KYK burs ve kredilerin şubat ayında ödenmeye başlandığı tarihi geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Peki, KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak? İşte KYK burs ödeme tarihleri.

Yayınlanma Tarihi: 07.02.2021 12:50
Değiştirme Tarihi: 07.02.2021 12:50
Şubat ayı KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak? İşte KYK burs ödeme tarihleri

KYK burs ve kredilerin ne zaman yatacağını merak eden birçok öğrenci, internet üzerinden KYK burslarının ödeneceği tarihi araştırıyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından yapılan açıklama sonrasında, KYK burs ve kredi tutarlarının yatacağı tarih açıklandı. Peki, şubat ayı KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak? İşte KYK burs ödeme tarihleri.

KYK BURSU VE KREDİLERİ NE ZAMAN YATACAK?

Ödemelerin ne zaman hesaplara yatırılacağına dair beklenen açıklama geldi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yükseköğrenim öğrencilerinin şubat ayı burs ve kredi ödemelerinin başladığını 6 Şubat 2021 tarihinde duyurdu. Bakan Kasapoğlu yaptığı açıklamada, bugün başlayan burs ve kredi ödemelerinin 10 Şubat'a kadar TC kimlik numarasının son rakamlarına göre hesaplara yatacağını bildirdi. Peki, KYK kredisi ne zaman yatacak?

KYK BURS VE KREDİ ÖDEME TARİHLERİ

Ödemelerin hesaplara yatırılmasına bugün başlanmış olsa da öğrencilerin tamamı burs veya kredilerini bugün hesaplarında göremiyor. Çünkü ödemeler T.C. kimlik numarasının son rakamına göre hesaplara kademeli olarak yatırılıyor. Buna göre; T.C. kimlik numarasının sonu “0” olanlar 6 Şubat’ta, “2” olanlar 7 Şubat’ta, “4” olanlar 8 Şubat’ta, “6” olanlar 9 Şubat’ta ve “8” olanlar da 10 Şubat’ta ödemelerini hesaplarından alabilecek. Peki, KYK kredisi ne kadar?

KYK BURSU VE KREDİSİ NE KADAR?

Burs ve kredi başvurusunda bulunmuş öğrenciler sonuçlarını Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi olan sonuc.gsb.gov.tr üzerinden öğrenebiliyor. Başvuru esnasında öğrencilerin beyan etmiş olduğu ekonomik, sosyal ve başarı durumuna dair bilgiler, 12 kamu kurum ve kuruluşu aracılığıyla teyit ediliyor. Yapılan değerlendirme sonucunda durumu mevzuata uygun olan öğrencilere burs veya öğrenim kredisi tahsisinde bulunuluyor.

Öğrenciler tarafından KYK bursu ne kadar sorusunun yanıtı da merak ediliyor. 2020 yılında geçerli olan tutarlar; lisans öğrencileri için aylık 550 TL, yüksek lisans öğrencileri için 1100 TL ve doktora öğrencileri için de 1650 TL idi.

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı vasıtasıyla 2021 yılında öğrencilere verecekleri kredi ve burs miktarını belirlediklerini kaydetti. Erdoğan, 2021 yılında lisansta bu rakamın 550 liradan 650 liraya çıkarıldığını, yüksek lisansın 1100 liradan 1300 liraya ve doktoranın da 1650 lira olan ödemesinin 1950 liraya çıkarıldığını belirtti. Bu ödemelerin, milli sporculara iki veya üç katı, üniversite sınavında ilk 100'e girenlere de üç katı olarak yapılmaya devam edileceğini açıkladı.