Su baskınında kalan otomobil sahipleri dikkat!

İşte sel ve su baskını nedeniyle hasar alan otomobillerin sahiplerinin yapması gerekenler... 

Yayınlanma Tarihi: 22.06.2021 11:41
Değiştirme Tarihi: 22.06.2021 11:41
Su baskınında kalan otomobil sahipleri dikkat!

İstanbul’da meydana gelen su baskınlarında, otomobillerin sular altında kalması nedeniyle oluşan hasarların karşılanması için girişimlere başlanıldı. Peki sel ve su baskını nedeniyle hasar alan otomobillerin sahipleri neler yapacak?

Bu durumlarda öncelikle sigorta şirketlerine başvuru yapılması gerekiyor. Sel ve su baskınında kalan otomobillerde hasar suyun eriştiği seviyeye göre değişiklik gösterebiliyor. Yeni nesil araçlarda elektronik aksamın çok olmasından dolayı masraflar artarken mekanik araçlarda bu durum sadece temizlikle bertaraf edilebiliyor.

Hasar alan araçların uzman kişiler tarafından bakım ve onarımının yapılmasının ardından yeniden trafiğe çıkması sağlanıyor. Ancak uzun vadede yeni sorunların çıkmasına da bakımlar engel olamıyor. Elektrik tesisatında oksitlenmeler zamanla fazlalaşacağı için ilerleyen yıllarda büyük masraflara sebep olabiliyor.

"ŞİRKETE HABER VERİN"

Red Sigorta Marmara Bölge Müdürü Tolga Seller “Sel hasarı oluştuğunda araçtaki hasar için öncelikle kasko şirketine haber verilmesi gerekiyor. Sonrasında araç uygun bir servis ya da tamirhaneye çekilerek eksperin gelmesi bekleniyor. Eksper gelip araç üzerindeki hasarın boyutunu raporluyor ve sigorta şirketine gönderiyor. Sonrasında sigorta şirketi aracı onarıyor ya da perte ayırma yöntemini seçiyor. Sel hasarında muafiyet yok, hemen hemen tüm hasar karşılanıyor. Sel hasarlarında sel olduğu bilindiği için herhangi bir hava durumu raporu da istenmiyor” dedi.

"KOMPLE DEĞİŞMELİ"

İstanbul Oto Sanatkârları Esnaf Odası Başkan Vekili Muammer Sığırcık su ve sel hasarı olan araçların elektrik tesisatının komple değişmesi gerektiğini, değişmezse onarımdan randıman alınamayacağını söyledi.

Sığırcık “Elektrik tesisatın komple değişmesi lazım. Silindir kapağı sökülecek, yağlar değişecek. Elektronik beyinlerin elden geçmesi lazım. Otomobil suya girince kesinlikle kontak basmamak gerekiyor” dedi.

Sığırcık ayrıca yaz tatillerinin başlamasıyla birlikte otomobillerin bakımlarının tam olması gerektiğini söyledi.

(Hürriyet)