Stres nedir? Stres yönetimi nasıl olmalıdır?

Stres nedir ve stres yönetimi nasıl olmalıdır... Bu konudaki tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 20.02.2014 16:20
Değiştirme Tarihi: 20.02.2014 16:08
Stres nedir? Stres yönetimi nasıl olmalıdır?

Herkesin hayatı boyunca sürekli yüzyüze geldiği durumlardan biridir stres. İlk önce kabul etmemiz gereken bir şey var ki o da stressiz bir hayatın hiçkimse için mümkün olmadığıdır. Bu sebeple stresi iyi tanımalı ve stres yönetimi konusunda başarılı olmalıyız.

Stres nedir?

Stresi bilimsel olarak tanımlamak gerekirse, bir insanın kendini rahatsız eden bir durum karşısında verdiği kimyasal tepkidir. Verilen tepki kimyasal olduğu için de her stres anında aynı tepki verilmez. Stres her tepki anında kendini farklı gösterecektir.

Stres nedenleri

Noral bir insanın stres yapması için etrafında pek çok olay gelişir fakat bu tamamen sizin olayı algılayış şeklinizle alakalıdır. Örneğin arabaların kornaya basıyor olması bir insanı strese sokabilirken başka bir insan için hiçbir önemi yoktur.

Stres testi

Stres sahibi olup olmadığınızı aslında çok ufak bir testle öğrenebilirsiniz. Yapacağınız bu testle stres belirtileri taşıyıp taşımadığınızı da anlayacaksınız

- Sürekli yorgun bir haldemisiniz? Sabahları yorgun bir halde mi kalkıyorsunuz? - Kendinizi sinirli, endişeli ya da panik halinde mi hissediyorsunuz? - Başkalarına karşı tahammül gösteremiyor musunuz? - Bir konuya yoğunlaşmakta güçlük mü çekiyorsunuz? - Uyku probleminiz var mı? - Genelde baş ağrısı çeker misiniz? - Daha önce yaptığınız işlerden zevk almıyor musunuz? - Kendinizi önemli biri değilmiş gibi mi görüyorsunuz? - Neşesiz ve depresif bir halde misiniz? - Soğuk algınlığına sık yakalanıyor musunuz? - Dinlenmek için herhanbi bir madde kullanıyomusunuz? (içki, sigara, uyuşturucu) - İştahınızda artma var mı? - Çabuk mu sinirleniyorsunuz?

Eğer cevaplarınızın çoğunluğu evetse stres altındasınız demektir. Ortaya çıkacak evet çokluğuna göre bir değerendirme yapabilirsiniz. 

Panik atak nedir?

Panik atak da strese bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır ve eğer önlem alınmazsa ciddi psikolojik travmalara sebep olabilir. Panik atak temel olarak ölüm korkusu kendisini sürekli ölecek gibi hissetme korkusudur.

Panik atak belirtileri

- Çarpıntı, kalbin sert ve fırlayacakmış gibi atması, - Terleme (ateş basması, üşüme), - Titreme, - Nefes almada güçlük, boğulma korkusu, tıkanma, - Baş dönmesi, bayılacağını düşünme, - Bulantı, geğirme, karın ağrısı çekme, - Nefesi kesilmek, aldığı havanın yetmediğini düşünerek derin nefes alma,
- Göğüs sıkışması, ağrı, - Kendini hissedememe,kendine yabancılaşma, algılama güçlüğü (depersonalizasyon), - Çevrenin gerçek olmadığını düşünme (derealizasyon), - Ölmekten korkmak, - Çıldıracağını düşünmek, başkasına zarar verme korkusu, - Vücutta uyuşma, karıncalanma.
Stres yönetimi

Stres ile başa çıkabilmek için ilk önce zaman planlaması yapmanız gerekmektedir. Yani hayatınızın tümünü çalışmaya ya da tümünü eğlenceye gezmeye ayıramazsınız. Bunu yapmaya başladığınız an hayatınız monotonlaşacak ve stres yükü altına girmeye başlayacaksınız.

Bu sebeple ilk önce gün içinde neler yapmanız gerektiğini planlamalısınız. Yani çalışmak için, eğlenmek için, egzersiz yapmak için ayrı ayrı zaman dilimleriniz olmalı. Ve eğer o sırada çalışma zaman dilimindeyseniz ona yoğunlaşmalısınız. Aynı şekilde eğlenme zaman dilimindeyseniz de eğlenmeye yoğunlaşmalı diğer olumsuzlukları kafanızdan silmelisiniz. 

İşlerinizde öncelik tanımlamalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Kendiniz ve ilerisi için gerçekçi ve yapılabilir hedefler belirlemeli o hedefe yürümelisiniz. Sürekli kendi kendinize pozitiflik aşılayın ve her ne olursa olsun bunun dünyanın sonu olmadığını hatırlayın.

Eğer tüm denemelerinize rağmen başarı elde edemiyorsanız. Psikolojik destek almakta fayda var.