Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Stephen Hawking’ten uzaylılar ile temas uyarısı

Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking’den uzaylıların Dünya ile iletişim kurmasına dair bir uyarı geldi.

23.09.2016 19:43

Hawking, dünya dışı canlılarla iletişime geçilmesi halinde onların mesajına cevap vermek konusunda insanların tebirli davranması gerektiğini söyledi.

Ünlü astro-fizikçi Stephen Hawking, insan uygarlığının gelişmiş bir uygarlıkla karşılaması halinde Kristof Kolomb ile karşılaşan Kızılderililerin durumuna düşebileceğini ifade ederek, “Biliyorsunuz o işin sonu iyi olmamıştı” dedi.

USA Today’in haberine göre Hawking, CuriosityStream dijital video platformunda yeni yayınlanan 25 dakikalık bir belgeselde, “evrende en sevdiği yerleri” anlattı.

Uzayda keşfedilen ve Dünya’ya benzeyen gezegen sayısının giderek arttığını dikat çeken Hawking, bunların bazıları ateş ve lavdan oluşan alev alev cehennemler, bazıları ölmekte olan yıldızların öldürücü X ışınlarına maruz kalarak oluşmuş dev elmas kütleleri olduğunu fakat bazılarında Dünya benzeri gezegenler olduğunu ifade etti.

Yaşama uygun olabilecek en yakın gezegenin Gliese 832c olduğunu belirten Hawking, “Bu gezegen nefes kesici görünüyor, kütlesi dünyanın 5 katı” ifadesini kullandı. Gliese’nin Dünya’dakine yakın sıcaklıklara ve sıvı halde suya sahip olduğu keşfedilirse, yaşam bulma ihtimali de artacak.

Ancak uzayda zeki bir yaşam formu keşfedilmesi veya onların bize mesaj göndermesi durumunda insanoğlu ne yapmalı? Hawking, “Onlarca cevap vermek konusunda ihtiyatlı davranmak gerekiyor. Gelişmiş bir uygarlıkla karşılamamız halinde Kristof Kolomb ile karşılaşan Kızılderililerin durumuna düşebiliriz. Biliyorsunuz o işin sonu iyi olmamıştı” dedi.

Uzayda zeki yaşamın keşfedilmesi halinde bunun tarihin en büyük bilimsel keşfi olacağını belirten Hawking şöyle devam etti: “Bu keşif bizi değişime zorlayacaktır. Evrende benzersiz bir yerimiz olduğu fikrini terkedip daha merhametli ve daha alçakgönüllü davranmaya başlayacağız.”

Yorumlar | 0
üye profil