Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu ne zaman sona eriyor? Sözleşmeli öğretmenlik başvuruları nasıl yapılır?

Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu ne zaman sona eriyor? Sözleşmeli öğretmenlik başvuruları nasıl yapılır?
Yayınlanma Tarihi: 08.01.2020 18:05 | Değiştirme Tarihi: 08.01.2020 18:06

Milli Eğitim Bakanlığınca, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvurular 6 Ocak'ta başladı. İlkatama meb gov tr üzerinden yapılan başvurular devam ediyor. Peki, Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu ne zaman sona eriyor? Sözleşmeli öğretmenlik başvuruları nasıl, nereden yapılıyor?

20 bin sözleşmeli öğretmenlik başvurusu başladığı müjdesi 6 Ocak'ta MEB tarafından duyurulmuştu. Heyecanla bu günü bekleyen sözleşmeli öğretmen adayları, "https://ilkatama.meb.gov.tr" adresinden başvurularını yapmaya başladılar. 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU NE ZAMAN SONA ERİYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) tarafından açıklanan sözleşmeli öğretmenlik takvimine göre, bugün başlayan başvurular 10 Ocak'a kadar sürecek. Sözleşmeli öğretmenlik ön başvuruları ardından adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 21 Ocak'ta ilan edilecek.

Sözlü sınavlar, 5-22 Şubat'ta yapılacak, sonuçlar 25 Şubat'ta açıklanacak. Atama tercihleri 9-13 Mart'ta alınacak, atama sonuçları ise 18 Mart'ta duyurulacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere başvurular elektronik ortamda aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz ilkatama üzerinden alınacak. Başvuru onayları, il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapılacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU EKRANI

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU ŞARTLARI

KPSS puanları ile ilgili olarak; Adaylar, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce, Rehberlik, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından ise KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecektir. 

Beden Eğitimi ve İ.H.L. Meslek Dersleri alanlarında başvuruda bulunacak adaylardan 2018 KPSSP10 puanı bulunup 2019 KPSSP121 puanı bulunmayanlar 2018 KPSSP10 puanı ile başvuruda bulunabileceklerdir.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA TAKVİMİ

Haber ile ilgili metin girin!.

EN ÇOK ATAMA YAPILACAK BRANŞLAR En çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 3 bin 7 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 836 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi, bin 731 kontenjanla İngilizce öğretmenliği oldu.