Sosyal medyada tepki toplamıştı... Galata Kulesi'ndeki çalışmayla ilgili Bakan Ersoy'dan açıklama

Tarihi Galata Kulesi'nde yapılan restorasyona ilişkin görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. Konuyla ilgili açıklama Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan geldi. Bakan Ersoy, yıkılan kısımların sonradan yapıldığını ve bu kısımların Galata Kulesi'ne zarar verdiğini söyledi. Bakan Ersoy ayrıca, hilti yöntemiyle yıkılan bu kısımlar nedeniyle ilgili firmaya gerekli yaptırımın da uygulanacağını belirtti. Öte yandan bir açıklama da Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan'dan gelmişti. Demircan, "Hilti ile duvarlarda sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhidinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır" ifadelerini kullanmıştı. İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 12.08.2020 18:50
Değiştirme Tarihi: 12.08.2020 18:52

Sosyal medyada Galata Kulesi'nin hilti ile yıkımına dair görüntüler büyük tepki toplamıştı. Konuyla ilgili ilk açıklama  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan'dan yeni bir açıklama da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan geldi.

Bakan Ersoy, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Sosyal medyada “Galata Kulesi’nin duvarları yıkılıyor” şeklindeki iddialar asılsızdır. Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır. Restorasyonda kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır." dedi.

BAKAN YARDIMCISI DEMİRCAN'DAN AÇIKLAMA

Bakan Yardımcısı Demircan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Galata Kulesi ile ilgili olarak sosyal medyaya da yer alan eden bazı uygulamaların, Bakanlığın ilgili birimlerini de rahatsız ettiğini söyledi. Demircan, şunları kaydetti:

"Kulede büyük oranda bir restorasyon faaliyeti yapılmamakta, daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bu kullanımların gerektirdiği ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonu ile alakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan bölümler kaldırılmaktadır.

Yapının bir bölümünün seyir mekânı bir bölümünün ise müze olarak düzenlenmesi çalışmaları yürütülmektedir. Hilti ile duvarlarda sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhidinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır.

Galata Kulesi'nin kısa bir süre içinde İstanbul'un kültürel mirasını tanıtan önemli bir merkez olarak İstanbulluların ve İstanbul'u ziyaret eden misafirlerimizin sıkça ziyaret edeceği bir mekân haline dönüşmüş olacağını birlikte göreceğiz."