Sosyal medya düzenlemesi nasıl olacak? Bakan Gül açıkladı

Son günlerin tartışma konusu olan sosyal medya düzenlemesiyle ilgili konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, önemli açıklamalarda bulundu. Sosyal medya yasası ile ilgili konuşan Bakan Gül, "Sosyal medyada düşünce özgürlüğü ve bu platformların kısıtlanmasıyla ilgili bir çalışma söz konusu olamaz. Her alanda olduğu gibi bu alanda da yasakçı bir anlayış içinde olamayız" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 12.09.2021 17:01
Değiştirme Tarihi: 12.09.2021 17:01
Sosyal medya düzenlemesi nasıl olacak? Bakan Gül açıkladı

Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Ankara'daki Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde, Anadolu Yayıncılar Derneği'nce hazırlanan ve 25 televizyon kanalında da canlı yayınlanan 'Anadolu Soruyor' programına katılan Adalet Bakanı Gül, soruları cevapladı.

SOSYAL MEDYA YASASI DÜZENLEMESİ

Gül, yeni dönemde Meclis'e sunulması beklenen sosyal medya yasası teklifine ilişkin soru üzerine, şunları söyledi:

"Sosyal medyada düşünce özgürlüğü ve bu platformların kısıtlanmasıyla ilgili bir çalışma söz konusu olamaz. AK Parti'nin eleştirinin suç oluşturmayacağına ilişkin yargı paketleri var. Eleştiri ile hakaret birbirinden farklı. Bunun değerlendirmesini yapacak olan da yargıdır. Her alanda olduğu gibi bu alanda da yasakçı bir anlayış içinde olamayız. Tüm kurumlarla bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma sosyal mecralar üzerinde kişilerin, kurumların dezenformasyona uğramamasıdır. Klavye karşısında insan, karakter suikastı yapmaya hukuk izin veremez. Elinde belge, delil varsa adliyeler, kolluk açık. Bunun partisi, cinsiyeti, siyaseti yok. Partiler üstü. Kişilik haklarına saldırıyı önleyecek, insan onurunu koruyacak nelere ihtiyaç varsa bunlar üzerinde kafa yoruluyor. Dünya örneklerine bakılıyor. Dezenformasyon ve insan onuruna yönelik saldırılarla en etkili şekilde nasıl mücadele etmek gerekiyorsa bununla ilgili değerlendirme sürüyor. Netleşmiş bir konu yok, olduğunda partimiz bunu açıklayacaktır. Sansüre, eleştiri ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldırma yolundaki bir şeye asla müsaade etmez."

(DHA)