Sony artık bilgisayar üretmeyecek

Sony artık bilgisayar üretmeyecek
Yayınlanma Tarihi: 06.02.2014 11:25 | Değiştirme Tarihi: 06.02.2014 11:10

Japon elektronik cihaz üreticisi Sony, bilgisayar pazarından çekildiğini açıkladı. Firma bilgisayar birimini Japan Industrial Partners'a sattı. Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Sony, düşen satışlar ve zarar sebebiyle bilgisayar sektöründen çekiliyor. Dedikodu olarak yayılan haber gerçek oldu ve firma bilgisayar birimini sattığını açıkladı. Şirket bünyesinde bulunan televizyon birimi de ayrı bir şirket haline getiriliyor. Sony artık ağırlıklı olarak 4K ve üst düzey televizyon üretimine odaklanacak.

Firmanın bilgisayar bölümü Japan Industrial Partners (JIP) isimli yatırım fonuna satıldı. Anlaşmanın detayları açıklanmasa da satışın Mart ayı sonuna kadar sonuçlanması bekleniyor. Satışla beraber firmanın dünya çapında 5000 çalışanını da işten çıkaracağı açıklandı. Bu çalışanların 1500 Japonya'daki işgücünden çıkarılacak.

EFSANE VAIO

Bir döneme damgasını vuran VAIO marka bilgisayarları ile tanınan Sony, son yıllarda zarar açıklayan bir şirket haline dönmüştü. Alınan kararın önemli sebeplerinden biri de bilgisayar satışlarında dünya çapında yaşanan düşüş. Özellikle tabletlerin yaygınlaşması bilgisayar satışlarının azalmasına sebep olmuştu.

Firma yeni dönemde televizyon, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlara odaklanacak. Sony'nin halen akıllı televizyon, Xperia alt markası ile akıllı telefon ve tablet gibi ürünleri bulunuyor. Şirket aynı zamanda fotoğraf makinesi üreten bir birime de sahip. Son yıllarda özellikle 'aynasız' tabir edilen fotoğraf makinesi modellerine yatırım yapan şirketin bu birimiyle ilgili özel bir açıklama yapılmadı.

Bilgisayar satışlarındaki küresel düşüş nedeniyle bu işi bırakan tek şirket Sony değil. Samsung da önümüzdeki yıldan itibaren bilgisayar üretimini bırakacağını ve sadece Chromebook olarak bilinen Chrome işletim sistemli bilgisayar üreteceğini açıklamıştı. 

Türkiye'den iki ilçeye büyük onur!

Bitlis Valiliği, İtalya'nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda, Bitlis'in Ahlat ile Muğla'nın Köyceğiz ilçelerinin, "sakin şehir" üyeliğinin kabul edildiğini duyurdu.

Bu tuzağa dikkat! Karşınıza çıkarsa sakın tıklamayın

Emniyet yetkilileri, sosyal medya sitelerinde banka ismi ve logolarını taklit ederek sahte sitelere yönlendirdikleri kullanıcıların hesap bilgilerini çalıp dolandırıcılık yapan kişilere karşı dikkatli olunması yönünde uyarıda bulundu. 

e-Devlet üzerinden 5 yeni hizmet daha

Resmi işlemlerin neredeyse tamamının tek bir tıkla halledebileceği alan haline gelen e-Devlet, 5 yeni işlemi daha hizmete sunuyor.

Aşk-ı Memnu’nun senaristlerinden Romanya’ya dava!

Yayınlandığı dönem Türkiye’de fırtınalar estiren, ardından da dünyanın pek çok ülkesinde yüksek izlenme oranlarıyla büyük başarılara imza atan Ay Yapım’ın efsane dizisi Aşk-ı Memnu’nun senaryo yazarları Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu, Romanya’nın ünlü televizyon kanalı Antena 1’e dava açtı.