Son dakika... Yüz yüze eğitimde 3. aşama için detaylar belli oldu

Geçtiğimiz günlerde, yüz yüze eğitime başlayacağı açıklanan 5. ve 9. sınıflarla ilgili ayrıntılar belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, 5. ve 9. sınıfların haftada kaç gün ve kaç saat okula gideceklerini, hangi dersleri göreceklerine dair merak edilenleri, 81 ile gönderdiği yazı ile açıkladı. 

Yayınlanma Tarihi: 23.10.2020 17:42
Değiştirme Tarihi: 23.10.2020 17:42
Son dakika... Yüz yüze eğitimde 3. aşama için detaylar belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı, ''Resmi ve özel ortaokul 5. sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 ders saati ( 2 gün, 6+6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati (2 gün, 7+7 ) uygulanacak. Lise 9. sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati (2 gün, 8+8) yapılacak. Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak.'' açıklamasında bulundu.

Koronavirüs salgını nedeniyle kademeli olarak sürdürülen yüz yüze eğitimde, 5. ve 9. sınıflarla ilgili detaylar da belli oldu. Yazılı açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, 2 Kasım Pazartesi tarihi itibariyle yüz yüze eğitimde 3. aşamaya geçildiğini, buna göre, resmi ve özel ortaokul 5'inci sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 ders saati, imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati uygulanacağını belirtti. 

81 ile gönderilen yazıda ayrıca 9. sınıfların da haftada 2 gün toplam 16 ders saati okulda olacaklarını vurguladı. Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak. Her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE HANGİ DERSLER OLACAK?

Ortaokul 5'inci sınıflarda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri, İmam Hatip Ortaokul 5'inci sınıflarda ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Kur'an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek. 9'uncu sınıf öğrencileri de haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve mesleki derslerin tümünden sorumlu olduklarından dolayı, okul yönetimince belirlenen derslerin yüz yüze eğitim yoluyla, bunların dışında kalan derslerin ise uzaktan eğitim yoluyla tamamlamaları gerekiyor.  Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak. Öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.

VELİLERİN YAZILI ONAYI ALINACAK

Ayrıca yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak. Ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenciler uzaktan eğitimle derslerine devam edecek. Öğrenciler devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacak, tüm konu ve kazanımlardan yapılacak ölçme ve değerlendirmelere katılacaklar.