SON DAKİKA | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yerli aşımızda acil kullanım onayı alırsa seri üretime geçeceğiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kamuoyunun merakla beklediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunuyor. Koca, "Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına başvurabilecek aşamaya geldi. Onay alırsa Ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz." derken COVID 19'daki vakalarla ilgili "Aktif vakaların %90’ı aşısını tamamlamayanlar." ifadelerini kullanırken, Mu varyantıyla ilgili soruya da "İki vaka da İstanbul'da, ikisi de ağır değil.” şeklinde cevap verdi.

Yayınlanma Tarihi: 09.09.2021 18:42
Değiştirme Tarihi: 09.09.2021 18:42
SON DAKİKA | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yerli aşımızda acil kullanım onayı alırsa seri üretime geçeceğiz

Koca'nın konuşmasından satırbaşları şu şekilde...

"Aşıda 100 milyon doza ulaşıldı.Saat 12.54 itibarıyla toplam aşı dozunda yüz milyona ulaştık. Yüz milyon doz aşı 84 milyona hayırlı olsun. 100 milyon doz için milyonlarca insan karar verdi ve harekete geçti. 100 milyon dozda emeği olan herkesi kutluyorum. Geldiğimiz nokta çok yüksek bir aşılanma hızının mümkün olduğunu gösteriyor.

Şu dakikalar itibariyle 100 milyon dozun bir hayli üzerindeyiz. 18 yaş ve üzerinde ilk doz aşı oranımız yüzde 82. İkinci doz aşının yapılma oranı yüzde 63.

Şu an aktif vakaların yüzde 90'a yakın bölümü aşı olmamış veya aşısı tamamlanmamış kişilerdir.Aşının zaman kaybetmeden tam doz yapılması hayat kurtarır. Üç doz aşı olmuş vatandaşlarımızın vaka sayıları içindeki oranı yüzde 2'den daha azdır. 

Şu an bilimin tespit alanı dışında kalanlar hariç her sorunun bir cevabı var. Tam doz aşılama oranında henüz yeterli düzeye ulaşamadık. Aşının tam dozda sağlanan koruyucu gücüne henüz toplumun çoğunluğu olarak sahip değiliz. Öte yandan virüsle mücadeleyi tüm dünyada zorlaştıran bir etken daha var o da virüsün yeni varyantları.

13 ocakta başlayan ve bugün 100 milyona ulaşan aşı seferberliğinin tam başarıya ulaşması büyük güç birliği istiyor. Aşılarımız olmakla kalmamalıyız, birbirimize aşıyı hatırlatmalıyız. 

Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına müracaat edebilecek duruma geldi. Onay alması halinde Ekim ayında seri üretime geçebiliriz.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca, varyantlarla ilgili "Delta varyantı oranı yüzde 90. Mu varyantı iki kişide var. İki vaka da İstanbul'da. Ancak ikisi de ayakta takip edilen hastalar. Ağır değiller"