SON DAKİKA | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 'Yoğun bakım' açıklaması

İzmir Valisi, İl Sağlık Müdürleri ve hekimlerle bir araya gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir ve çevresindeki 5 ille ilgili son durumları paylaştı. Bakan Koca, ülke genelindeki yoğun bakım doluluk oranını da paylaştı. Bakan Fahrettin Koca ayrıca 21 Eylül'de başlayacak olan yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yaparken, Türkiye'de ilk kez denenen koronavirüs aşısıyla ilgili de detayları anlattı. 

Yayınlanma Tarihi: 18.09.2020 19:07
Değiştirme Tarihi: 18.09.2020 19:23
SON DAKİKA | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 'Yoğun bakım' açıklaması

İşte Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamaları:

Tüm dünya kesin tedavi için yoğun bir çalışma içinde, umut veren gelişmeler olsa da kesin bir sonuca ulaşamadı. Bazı tedbirlerin hasta sayısını azaltmadaki önemini gördük.

6 İLLE İLGİLİ BİLGİLERİ PAYLAŞTI | (İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Denizli, Uşak koronavirüs son durum)

Son ay İzmir'de vaka sayımızda yüzde 42'ye varan, son haftada ise artış oranı yüzde 10 oranında gerçekleşti.

Aydın'da son 1 haftada, 1 ay öncesine göre yüzde 5 düşüş görüyoruz

Manisa'da son 1 ayda yüzde 30 olan vaka artışı, son 1 haftada stabil göründü.

Muğla'da son 1 ayda vaka sayımız stabil görünüyor.

Denizli'de son aya göre yüzde 60 artış görüyoruz.

Uşak'ta ise son 1 aya göre yüzde 40 artış görüyoruz. 

İzmir'de erişkin yoğun bakım sayımıza 48 yatak sayısı ilave etti. İzmir'de erişkin yatak doluluk oranımız yüzde 46, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 75, solunum cihazı ise yüzde 49.

Aydın'da yatak doluluk oranımız yüzde 42, yoğun bakım yüzde 63, solunum cihazi ise yüzde 38. Aydın'da ayrıca 42 erişkin yoğun bakım yatağı ilave ediyoruz.

Manisa'da erişkin yatak doluluk oranı yüzde 57, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67, solunum cihazı yüzde 32. Manisa'da 42 yatak ilave ediyoruz.

Muğla'da yatak doluluk oranımız yüzde 43, yoğun bakım yüzde 59, solunum cihazı yüzde 60. 32 yatak ilave ediyoruz

Uşak'ta mevcut yoğun bakım yataklarımızı değerlendirdiğimizde erişkin yatak doluluk oranımız yüzde 39, yoğun bakım yüzde 56, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 17. Uşak'ta mevcut yoğun bakım yataklarımıza 20 tane ilave ediyoruz.

Denizli'de yatak doluluk oranımız 56, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 68, solunum cihazı yüzde 49. Denizli'ye 20 yoğun bakım ilavesi yapıldı.

Türkiye genelinde ise, erişkin yatak doluluk oranımız yüzde 48,5. Yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 66. Solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 33. Yani bu anlamda genel anlamda sorun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Birinci önceliğimiz hasta sayısının artışını, yani bulaşmayı durdurmak. Aksi durumda sadece hastane, ilaç gibi önlemler bir süre sonra çözüm olmayacaktır. Filyasyon çalışması salgınla mücadelemizin temel aksını oluşturmaktadır. izmir'de son 1 ayda filyasyon yapan ekibimizin sayısını 350'den 460'a çıkardık. Muğla'da 91'den 120'ye, Manisa'da 170'den 220'ye, Uşak'ta 35'ten 55'e, Denizli'de ise 165 olan ekip sayımızı 220'ye çıkardık.

Toplum sağlığını tehdit eden bir davranış da izolasyonda kalmaları gereken insanların toplum içine karışmasıdır. Toplumun sağlığı açısından bu kabul edilebilir bir durum değildir. Hasta olduğunu bildiğine rağmen toplu ulaşım araçlarına binmek, şehirlerarası yolculuk yapmak, topluma karışma vicdanlara sığmayacak bir davranıştır.

Ülkemiz Bilim Kurulumuzun da tavsiyeleriyle hastalığın tedavisinde erken ilaç tedavisiyle büyük bir başarı sürdürmektedir. Test sayımızın yüksek tutulması gibi çabalar çok etkili olmuştur. Bu hususta gayret gösteren sağlık çalışanlarına minnet borçluyuz.

"İZMİR ŞEHİR HASTANESİNE KAVUŞACAK"

Salgın başlamadan önce yaşadığımız Elazığ depremi, bir afet durumunda bu hastanelerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştu. Her odasının yoğun bakıma çevrilebildiğini Kovid-19'dan gördük. Yakında İzmir'de şehir hastanesine kavuşacak. Bayraklı Şehir Hastanesi 2 bin 60 yatağı ile İzmirlilere yakışır proje olarak katkı sağlayacak. Bu yatırımımızı 2021'de tamamlayacağız

SORU CEVAP

Sağlık çalışanlarıyla ilgili atama olacak mı?

Bu dönemde gerçekten cephede savaş veren sağlık kahramanlarımız ve çalışanlarımız oldu. Onların defakarlığı ve özverisiyle bu dönemin yükünü nasıl kaldırdığımızı ben iyi biliyorum. Yoğun bakım şartlarında çalışan arkadaşlarımızın, o ortamda bir şekilde covidli olduğu bilinen hastaya, günlerce saatlerce nasıl yakınlık içinde hizmet ettiğini, temas ediyor olduğunu, evine giderken çocuğuna yakın duramama, o virüsü taşıyabilme endişesi ile günlerce hayatını geçiren sağlık çalışanlarında bahsediyoruz. Cepheden daha öte gayretle tehlikeyle karşı karşıya olduklarını biliyor olalım. Ne kadar teşekkür etsek, bunun bir karşılığının olacağına inanmıyorum. Bizim de yeni açtığımız yeni hastanelerimiz olabiliyor. Çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde netleşmiş olur. Netleşmiş olunca da duyurusunu yapmış oluruz.

21 Eylül'de okullar açılacak mı? Programda değişiklik var mı? Aşı denemelerinin ne gibi faydası olur? Ülke ya da herhangi firmayla aşı anlaşmamız var mı?

Eğitimle ilgili, daha önce de ilan edildiği şekilde, 21 Eylül'de 1. ve hazırlık sınıflarının eğitimi başlıyor. Nasıl bir eğitim süreci olacağına dair detaylandırma yapıldı. 2+5 gün şeklinde bir uygulama önerisi yapıldı. 5 günlük bir zaman diliminde belirtilerin ortaya çıkma ihtimali düşünelerek 2+5 önerilmişti. Pazartesi gününden itibaren 2+5 şeklinde başlamış olacak. 3 hafta sonrasında da kademeli bir geçiş olacağı açıklanmıştı. Salgının seyrine göre, bilim kurulunun değerlendirmesi olmuş olacak. Salgının seyrine göre duyurusu yapılacaktır.

TÜRKİYE'DE DENENEN AŞIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Aşı denemeleriyle ilgili ise, dünyada faz 3 çalışmasına gelmiş olan 9, uygulanmasına gelinen ise 6 çalışma var. Bunlardan 2 tanesine de Türkiye'de izin verildi. 3.'sü için de Rusya'da üretilen bir aşı. Burada temelde biz bir deneme yapmıyoruz. Preklinik çalışmalar yapıldıktan sonra faz 1,2,3 dönemleri başlar. Faz çalışmaları insanlar üzerinde yapıla çalışmalardır. Faz 1, sayılı insanda deneniyor demek, Faz 2 daha fazla, Faz 3 ise binlerce insanda deneniyor demektedir. 

"YIL SONUNA DOĞRU..."

Aşıya biz erken dönemde erişmek istiyoruz. Aşının vatandaşımız üzerinde etkili olup olmadığını öğrenmek istiyoruz. Bunun dışında kendi aşı çalışmalarımız var. 13 aşı çalışması söz konusu. Bu 13 aşının 2 tanesi hayvan aşamasını geçmek üzere. Zannediyorum önümüzdeki aylar faz 1'i görmüş olacağız. Tahminim gelecek yılın ilk yarısında bizim aşımızda bir ilerleme olacağı düşüncesinde. Aşının çıktığı erken dönemde erişmek istiyoruz. Birçok üreticiyle yakın temas içerisindeyiz. Erken dönemde aşıya erişmek için de birçok kanalı açık tutuyoruz. Tahminim yıl sonuna doğru bu aşılardan birine erişimiz olacaktır.