SON DAKİKA | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan vaka uyarısı: İstanbul ve Bursa'da...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son bir haftada İstanbul, Bursa ve bazı illerde koronavirüslü vaka sayısında artış eğilimi olduğunu açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 16.10.2020 12:23
Değiştirme Tarihi: 16.10.2020 12:32
SON DAKİKA | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan vaka uyarısı: İstanbul ve Bursa'da...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyada ve ülkemizde yaşanan koronavirüs salgınındaki mücadeleye ilişkin bir açıklama yaptı. Mücadelenin 7 aydır 'gecesiz gündüzsüz' bir şekilde devam ettiğini söyleyen Koca, "Güçlü sağlık altyapımız, nitelikli ve fedakar sağlık çalışanlarımız, güçlü kamu kaynaklarımız sayesinde dünyadaki birçok ülkenin aksine bu felakete karşı direncimizi koruduk" dedi.

"İstanbul ve Bursa başta olmak üzere bir haftadan beri ülke genelinde bir artış eğilimi olduğunu görüyoruz" diyen Koca, şunları kaydetti:

"En gelişmiş ülkelerde bile sağlık sistemi kapasitelerinin ve üretimin yeterli gelmediğine şahit olduk. Oysa bizler ilk günden beri yerli üreticilerimizle maskeden koruyucu malzemeye, ilaçtan solunum cihazına kadar her türlü tedariğimizi kendimiz sağlayabildik. Ülke içinde ihtiyaçlarımızı karşıladığımız gibi 150'den fazla ülkeye bu sıkıntılı günlerde yardım eli uzattık. Sağlık sistemimiz başarılı bir sınav verdi."

Bakan Koca önceki gün yaptığı açıklamada İstanbul'da son bir ayda vak sayısında yüzde 50 artış olduğunu ifade etmişti.