Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş açıklama: Koronavirüs kitlesel bulaşma dönemine geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını ve artan vakalara ilişkin son dakika açıklamasında bulundu. Koronavirüsün kitlesel bulaşma dönemine geçtiğini ifade eden Bakan Koca, 'İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerimizdeki artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış̧ durumdadır.' dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 18.11.2020 11:18
Değiştirme Tarihi: 18.11.2020 11:18
Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş açıklama: Koronavirüs kitlesel bulaşma dönemine geçti

Bakan Koca'nın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde 

Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti. Bugün itibarıyle dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise 1 milyon 326 bini geçti. Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor.

İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerimizdeki artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış̧ durumdadır.

Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur.

Görünen o ki, hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız. Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir.