Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Koronavirüsle mücadelede yeni dönemin adı 'Kontrollü Sosyal Hayat'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile gerçekleştirilen toplantının ardından canlı yayında son dakika açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Bakan Koca, koronavirüs Türkiye'de kontrol altına alındığını yani 1. dönemin sona erdiğini ifade etti. Bakan Koca ayrıca 2. dönemin henüz başlarında olduğumuzun altını çizerek, 'Kontrollü Sosyal Hayat'ın başladığını ifade etti. Bazı kısıtlamaların kalkacağını söyleyen Bakan Koca, maske satışlarıyla ilgili detayları da paylaştı. Sokağa çıkma yasağı olup olmayacağına ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Koca, bu hafta sonu sokağa çıkma yasağının olacağını ve önümüzdeki dönemde de bu uygulamadan yana olduklarını söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 06.05.2020 17:46
Değiştirme Tarihi: 06.05.2020 18:53
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Koronavirüsle mücadelede yeni dönemin adı 'Kontrollü Sosyal Hayat'

Bakan Koca'nın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

Önemli bir gelişme oldu. İyileşen hasta sayımız, mevcut hasta sayımızı geçti. Salgını kontrol altına aldığımızın kanıtıdır. Koronavirüs 1. dönemi atlattık. Altını çizerek söylüyorum Koronavirüs ile 2. döneminde, yeni dönemin ilk günlerindeyiz. Başarı bazı koşullara bağlıdır. Tedbir almak, uymak başarının garantisidir. Tedbir zorunludur. Çünkü tehdit devam etmektekdir. 

Virüsü taşıyan insanların tamamını hastanede ve izole altında olduklarıno düşünmek hatadır. Virüs bu dönemde aramızda dolaşmaya devam edecektir. 

"YAŞAM ALANIMIZ GENİŞLİYOR AMA..."

Salgın kontrol altıan alındı ana virüsle ilgili gerçekler değişmedi. Hala en güvenli yer evimiz. Özgür ama kontrollü olacağız. Eğer bugüne kadar tedbirlere sıkı şekilde uyulmasaydı. Bulunduğumuz noktaya gelmemiz mümkün olmazdı. Şimdi yaşama alanımız genişliyor ama aynı tedbirleri daha geniş alanda uygulamaya geçiyoruz. 

Başlayan yeni dönem bildiğimiz anlamda tipik bir normalleşme dönemi değildir. Kısıtların biraz esnediği dönemdir. Yeni dönem tedbirlerle özlemlerin sentezidir. Başlayan günler 11 Mart'tan bu yana gösterdiğimiz çabanının ödülüdür. Hassas davranmazsak, serbestlik yeni mecburiyetlere yol açar, risk devam etmektedir. Kontrolün kaybı 2. dalgaya davet açacaktır.

Türkiye'de salgın kontrol altıan alınmıştır. Mayıs ayına ilişkin öngörülerimiz daha nettir. Tehdit ortadan kalkmamıştır. Bu son hastanın izole edilmesiyle ilgilidir.

"2020 ÖNCESİ NORMAL HAYAT FİKRİ YANLIŞ"

2020 öncesi anlamında normal hayata dönüş fikri bütün dünyada yanlış bulunmaktadır. Tedibr kabiliyeti yüksek bir toplum olarak bu fikri benimsemek zorundayız. Normale dönüş ifadesi kullanılsa da normal hayata dönmüyoruz. Yeni hayatın normallerini oluşturuyoruz. Bu hayatın normali eskisinden farklı olacaktır. Yeni normal için büyük bir motivasyon göstermeliyiz. Salgın hastalık karşısındaki kazanımlarımızı korumalıyız. 

YENİ DÖNEMİN ADI: KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT

1. dönemde hedefimiz salgını kontrol altıan almaktı. 2. dönemde hedefimiz ne olmalıdır? Hastalığın önündeki fırsatları ortadan kaldırmak ve hayatı yeniden düzenlemedir. Bazı kısıtları esnettiğimiz yeni döneme isim vermeyi yararlı buluyoruz. Bu ismin risklerin kontrol altıan almamıza yardımcı olacağına inanıyorım. Bu isim Kontrolü Sosyal Hayat Önümüzdkei günlerde evlerimizden daha sık dışarı çıkacağız. Virüse karşı mücadelede yeni durumun kuralları ve tedbirleri olmalıdır. Kontrollü sosyal hayat bu yeni dönemin özetidir. Özgür ama tedbirli bir hayata geçiyoruz.

2 TEMEL TEDBİR VAR: MASKE VE SOSYAL MESAFE

Kuaföre gidebileceğiz ama önce tedbirlerin alınıp alınmadığına bakacağız. Gidip alışverş yapacağız ama yoğunlaşmaya dikkat edeceğiz. 2 temel kural, 2 tedbir var. Birincisi, dışarı çıkacaksak muhakkak maske takacağız. İkincisi sosyal mesafeyi dikkatli bir şekilde ayarlayacağız. Virüsün solunum yoluyla bulaştığı kesinleşmiştir. Sosyal mesafeyi ayarlamazsak maskenin yeterli olmayacağını bilmeliyiz. Maske ve sosyal mesafe birbirini tamamlayan ikilidir. Tedbirlerden biri eksikse, diğeri yetersiz kalabilir. 

Bakanlığımızın geliştirdiği uygulamayı ihtiyaç olarak görüyoruz. Mobil uygulama sizi, covid-19 konusunda bilgilendirmek için geliştirildi.

Asansörden stadyuma, pazar yerinden işyerine kadar sosyal hayatın her parçasına gerekli düzenlemeyi işbirliği ile yapmalı, uygulamalıyız. Her şeyi fiziki etkileşimi asgariye indiren bir düzene hazırlamalıyız. 

"TOPLU MEKANLARDA DÜZENLEME TARAMA YAPACAĞIZ"

Sağlık ordunuz olarak bu süreçte test kapasitemizi düşürmeyip artıracağız. Her yeni vakada filyayson yöntemini titizlikle uygulayacağız. Vakalarımızı erken tespit edeceğiz. Toplu mekanlarda düzenli tarama yapacağız. Sağlık ordumuzla eskisnden daha dikkatli olacağız. HEdefimiz yeni hasta ve vefat sayısının 0 olduğu bir tablodur. Başarabileceğimizi biliyoruz

SORU CEVAP

Maske satışı nasıl olacak? Satışın detayları neler? Fiyatı ne olacak? 

Maske konusu özellikle yeni bir normalleşme sürecine giriyoruz. Bu sürecin 2. dönemi... Bu dönemde daha bir nroamlleşmeni olduğu dönemde maske ihtiyacının daha fazla olacağını biliyoruz. Çünkü dışarıya maskesiz kimsenin çıkmasını uygun bulmuyoruz. Bu sebeple bizim daha çok, eczaneler üzerinen 20-65 yaş arasında, 10 günde bir 5'li paket halinde ücretsiz verilme şeklinde uygulamamız vardı. Bununla ilgili 40 milyon kişiye mesaj gitti, dağıtım yapıldı. 160 milyona yakın maske dağıtıldı. Bu yeni dönemde ihtiyacı olabilecek daha fazla vatandaşımız olacak. Bu ihtiyacı gidermek anlamında, tavan fiyatı belli olan vatandaşın kolay erişebilir olduğu bir dönem olacak. Vatandaşın ihtiyacının daha fazla olma durumunda birçok yerden alabilmelerinin yolu açıldı. En geç cuma günü Ticaret Bakanlığımızın bir açıklaması olacak. 

SORU CEVAP

Açılacak olan sektörlerle ilgili alınacak tedbirler nelerdir?

Özellikle meslek gruplarına rehberler yayınlamış olacağız. Bir berbere, giyim mağazasına giderken o işletmenin uyması gereken kuralları içeren rehberler yayınlayacağız. Bütün açılacak olan işletmelerle ilgili rehberler hazırlanıp ilgili işletmelerde görünebilecek şekilde hazırlanmış olacak.

Liglerin başlamasıyla ilgili açıklamalar

Bilim Kurulu'na gelen görüşülen TFF'nin kararıyla ilgili bir durum olmadı. Dün bir görüşmemiz olmuştu sayın başkanımızla. Basın açıklaması da yaptık. Çok net ifade etmeye çalışmıştım. Futbol hassas bir konu. Herkesi ilgilendiren bir alan. Burada kararı vermesi gerekenin federasyonun olması gerektiğin altını çizmiştim. Yani federasyonun özgür iradesile kend kararını verebileceğini, bakanlık ya da kurul olarak öneride bulunmak istemediğimizi ifade etiştim. Hala o noktadayız. Özgür kendi iradeleriyle kararı federasyon verdi. Kararlar ve tedbirler noktasında federasyon bu kararı alabiliyorsa, karar kendisinindir sorumluluk da federasyonundur.

Toplu taramalar nasıl olacak? 2. dönemde antikor uygulaması yapılacak mı? 

Türkiye genelidne bu salgının derecesini görmek istiyoruz. Bununla ilgili TÜİK ile ilgili çalışma yapıyoruz. PCR testi ve antikor testini yaparak hastalık durumunu ortaya koyan geniş bir çalışma olacak. Toplam şu an TÜİK ile yapılan çalışmada bize önerilen 150 bin kişi taranmış olacak. 150 bin kişi hem PCR hem de antikor testi. Başlandı ancak sahada pratiği haftaya yapılmış olacak ve 150 bin kişi taranacak. 

Sokağa çıkma yasakları olacak mı?

Bu dönemde hafta sonlarında sokağa çıkma yasağı olduğunu biliyorsunuz. Bu hafta sonu için bunu rahat söyleyebiliriz. Yasağın devam ettiğini biliyoruz. Sadece büyüklerimiz için belli bir zaman diliminde serbest olduğunu biliyorsunuz. Bu tedbirlerden yana olduğumuzu biliyorsunuz

AVM'lerin açılmasının kararı Bilim Kurulu'na mı aittir?

Bilim kurulunun ya da bakanlığımızın AVM'lerin kapatılmasıyla ilgili kararı olmamıştır. İşletmelerin kapatılmasıyla ilgili kararı olmuştur. AVM'lerin kapatılmasıyla ilgili herhangi bir karar olmadı. Bu nedenle açılması için de bir karar gelmesi gerekmiyordu. Şu dönemde AVM'ler zaten açıktı diyoruz, kapatılmamıştı. İşletme sahipleri kapatmıştı. Açılan ne oldu, kuaförler berberler, giyimevi züccaciyeler. 

Restoran, lokantalar, kafeler açılacak mı? Hayır açılmayacak. Restoranlar, kafeler, lokantalar şu süreçte kapalı olmaaya devam edecek. Bununla ilgili açıklamamız olmadı, kapalı olmaya devam edecek.

Remdesivir ilacın Corona Virüse iyi geldiği iddiası 

400 hasta için temin ettik. Önümüzdeki günler kullanmayı planladığımız bir ilaç. Sonuçlarını o dönemde aktarmış oluruz.

TR-C 19' ilacı 

Araştırma safhasında olduğunu biliyoruz. Bu dönemde klinik araştırma safhasına geldiğini biliyoruz. Daha bir müracaat olmadığını, klinik aşama sonrasında ruhsat aşamasına gelir. Takip ediyoruz.