SON DAKİKA | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Bulaşma hızı iki aydır arttı! (16 Eylül 2020 Koronavirüs verileri)

Dünya çapında ölü sayısı 940 bini geçen koronavirüs ülkemizde de yukarı seyrini sürdürüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası koronavirüse ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Koca, "Bugün, biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz. Herkese taşıyıcı gözüyle bakarsak sorunu yönetmemize yardım etmiş olursunuz. Virüs her gün çok sayıda insana bulaşmaya devam ediyor. Virüsün hareket kabiliyeti olmadığına göre bunun Türkçesi şudur; çok sayıda insanımız tedbir almayarak her gün kendini virüse maruz bırakmaktadır." ifadelerini kullandı. Türkiye'de son 24 saatteki koronavirüs verilerine göre 1.771 hasta mevcutken, toplam test sayısı112 bin 645 kişi olarak kayıtlara geçti. 16 Eylül 2020 tarihinde ülkemizde COVID 19'dan hayatını kaybeden kişi sayısı 63 olarak açıklanırken iyileşen hasta sayısı ise 1.342 olarak belirtildi.

Yayınlanma Tarihi: 16.09.2020 20:26
Değiştirme Tarihi: 16.09.2020 21:01
SON DAKİKA | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Bulaşma hızı iki aydır arttı! (16 Eylül 2020 Koronavirüs verileri)

Türkiye'de dün açıklanan koronavirüs tablosuna göre son 24 saatte 67 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu can kaybı 7 bin 186 oldu. Bugün bin 742 yeni vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 294 bin 620'ye yükselmişti. Peki salgında son durum ne? Yeni tedbirler gündemde mi? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası merak edilen sorularını yanıtladı.

Bakan Koca'nın açıklamaları şu şekilde...

"Özellikle 2 aydır bulaşma hızlanmış durumda. Her ne kadar tespit edilen vakaların tüm temaslarına ulaşmaya çalışsak da virüsü taşıyan herkesin tespiti ve taşıcıların izole edilmesi söz konusu olmamaktadır. Ağır hasta sayımız bin 300'ün üzerinde. Salgın dünyada ihmal edildi. Her gün ortalama yüz bin test yapılıyor, sonucu pozitif olan kişilerin tedavisi başlatılıyor. Biz ve dünya başladığımızdan daha zor bir dönemdeyiz. HES mobil uygulamasını kullanmanızı istiyorum. Bu uygulama ücretsizdir. Girip çıkacağınız mekanların riski yönetimini yapıyor. İzolasyona uyması gerektiği halde dışarı çıkmaya teşebbüs eden 140 bin kişi HES sistemiyle engellendi. Grip hastalığın yayılmasını, hapşırma ve öksürükle daha da fazla yayılacak. Tedbirleri uygulamazsak tıpkı grip gibi yayılabilir."

"Bitmemiş savaş ve bitmemiş salgın yoktur. Bilim dünyası yıl sonuna kadar aşı konusunda sonuça alınacağı konusunda hemfikirdir. Dünyada aşı uygulamaları tüm hızıyla sürüyor. Salgının sonunun yakın olduğu görülüyor. Alacağımız son virajda hastalığa yakalanmama gayretinde olalım."

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI HAKKINDA...

Fahrettin Koca, gazetecilerin sokağa çıkma yasakları hakkındaki sorularına ise "Türkiye'de sokağa çıkma yasağı şu an için söz konusu olmadığını, bilim kurulunun da böyle bir önerisi olmadığını söyleyebilirim" şeklinde yanıt verdi.

BAKAN KOCA'NIN AÇIKLADIĞI VERİLERE GÖRE 16 EYLÜL 2020 TÜRKİYE KORONAVİRÜS TABLOSU

Haber ile ilgili metin girin!.