Salgında 2. dalga gelecek mi? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dikkat çeken açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile gerçekleştirilen toplantının ardından canlı yayında son dakika açıklamalarında bulundu. AVM kuyrukları ve kalabalık ortamlar hakkında uyarılarda bulunan Bakan Koca, salgında 2. dalgaya ilişkin soruları da yanıtladı. Bakan Koca, ramazan bayramında sokağa çıkma yasağı olup olmayacağıyla ilgili soruya da yanıt verdi. Bakan Koca, 'Şu anda net bir durum yok. ' ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi: 13.05.2020 18:00
Değiştirme Tarihi: 13.05.2020 19:05
Salgında 2. dalga gelecek mi? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dikkat çeken açıklama

Bakan Koca öte yandan 13 Mayıs 2020 Türkiye günlük koronavirüs tablosunu da paylaştı. Bakan Koca'nın yaptığı paylaşıma göre son 24 saatte 58 kişi daha vefat etti. Yapılan 33 bin 332 test sonrası 1639 yeni vaka testip edildi, 2 bin 826 kişi iyileşti. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

Türkiye, tedbirleriyle dünya gündeminde. Uluslararası televizyonlar başarı öykümüzü ekranlarıan taşıyor. Dünyanın öbür ucundaki doktorlar meslektaşlarından bilgi alıyor. Eğer bilim insanlarımızın tedbirlerini uygulamasaydınız sonuç alamazdınız. Bazı kısıtlamalar hayat korudu. 

10 Mart'ın üzerinden 8 hafta geçti. 198 ülkede hayatı tehdit eden, bugüne kadar 4 milyon 373 bin insanın yakalandığı 294 bin insanın ölümüne neden olan böylesi bir salgın hastalıkla mücadelede 8 hafta kısa bir zamandır. Bu salgının 21. yy tarihine geçecek bir şey olduğundan eminiz. 8 haftalık bir mücadele uzun ve yorucu değildir. 8 hafta ortada büyük bir tehdit varken, insan hayatında kısa bir zamandır. 

Tedbirlere uyarak, geçirdiğimiz 8 haftadan sonra riskli 1 gün bile tabloyu değiştirebilir. Karıştığımız kalabalıktan salgın tekrar uç verebilir. Tedbir, temkin ve aklın seçeneğinden öte mecburiyetidir. Bu salgında tek tek sizlerin sağlığından sorumluyum. İşin ciddiyetini söylemekle de yükümlüyüm. Koronavirüs 2. dünya savaşı sonras tüm dünyanın konusu olan ilk olaydır. 2. dünya savaşınan sonra aynı sebeple en çok insanın öldüğü ilk küresel ölçekli olaydır. 

Koronavirüs tüm kıtaları tutan ilk salgındır. İnsanlık dünyayı saran bir salgınla karşılaşmamışdır. KOronavirüs küresel dünyanın küresel salgınıdır.

Dün 82 bin 591 yeni vaka tespit edilmiştir. Salgının seyrinde henüz bir değişiklik yok. Sadece ABD'de 1630, İtaya'da ise 172 yeni ölüm oldu. Türkiye günlük koronavirüs tablosu ise dün eskiye göre çok iyi bir tabloydu. Rakam olarak söylersek 141 bin 475 hastamızdan 98 bin 889'u sağlığına kavuştu. Günlük test kapasitemiz 50 bine ulaşmış olmasına rağmen buna ihtiyaç olmuyor.  

Tedavi de filyasyon da tek başına çözüm sağlamaz. İkisi birbirini tamamladı. 

Geçen haftaki buluşmamızda Türkiye'deki seyri kısaca özetlemiştim. 10 Mart'ta başlayan süreç ile üzerimize düşeni yaptık ilk 4 haftada seyri değiştirdik. 11 Nisan'da 33 bin 170 kişiye test yapılmış 5100 tanı konmuştu. Vaka sayısının en yüksek olduğu tarih bu tarihtir. Salgının 5. haftasından itibaren istikrarli bir iyileşme sürecindeyiz. Şu anki şartlarda salgın kontrol altında. 

Aziz vatandaşlarım, olumlu net bilgiler ışığında Türkiye koronavirüsle mücadelesinde 1. dönemini tamamlamıştır, 2. dönemin ilk günlerindeiyz demiştim. Başarı ilk dönemde olduğu gibi yine tedbirlere bağlıdır. Virüsü taşıyan insanların tamamının hastanede ve evde olduğunu düşünmek hatadır. Virüs toplumda aramızda varlığını sürdürecektir. 

Şu anda 1 hafta öncekinden çok daha iyi durumdayız. 1 hafta önce ne söylediysem aynılarını söylüyorum. Salgın hastalıklar fırsat tutkunlarıdır. Virüse fırsat tanırsak 1 ay öncesine dönmek ihtimal dahilindedir. Örnek olduğumuz dünyaya ders olabiliriz. Güç bizdeyken buna izin vermeyelim.

Uyarılarımızın hiçbiri korkudan medet ummuyor. Uyarılarımız toplum olarak sağduyu örgütlenmesine işaret ediyor. Bir pandemi sürecindeyiz. AVM kuyruğuna girmek, pazaryerine tedbirsiz karışmak risktir. Koronavirüs tedbirlerinden vazgeçmek çikolata yiyerek diyet bozmaya, çarpıntı yaptığını bile bile kahve içmeye benzemiyor. Riskle hangi anda hangi ortamda karşılaşacağımızı bilemeyiz. Çok sağlıklı görünen biri hastalığı bulaştırabilir. Siz virüsü ondan alıp bünyesi zayıf birinin hastalığına neden olabilirsiniz. Dışarıya maskesiz çıkmak, maskeyi yarı açık şekilde kullanmak sorumlulukla bağdaşmaz. 

Yeni yaşamın gerektirdiği standartları oluşturuyoruz. Eski günler tam olarak geri dönmüyor. Salgın yeni bir hayat biçimi getirdi. Yeni normaller, yep yeni hayatlar keşfediyoruz. Gençlerin fikirlerine desteğine çok ihtiyacımız var. Salgını tarihteki tüm salgınlar gibi yeneceğiz. Tedbir kabiliyeti yükske bir toplum olarak yeni hayatımızı kurmalıyız. 

Yeni hayatımızda AVM kalabıkları, stadyum kalabıkları, pazaryeri kalabalıkları, tam kapasite çalışan asansörler olmamalıdır. Bu yeni hayat tarzına Kontrollü Sosyal Hayat diyoruz. KSH, hepimizin tedbirleriyle gerçekleşecek. 

Ulaşımda yeni bir oturma düzenine gidilmesine kaçınılmaz gözükmektedir. Virüsün yayılmasına elverişli her ortamın düzenlenmesi Kontrollü Sosyal Hayatın'ın kapsamındadır. Hayat Eve Sığar isimli kolaylaştırıcı indirebileceğeiniz bir uygulamadır. 

SORU CEVAP

Havalar ısınıyor. Yurtdışından gelecek turistlere yönelik çalışma var mı?

Bununla ilgili bakanlığımızla yoğun bir çalışma geçirdik ve devam ediyoruz. Alınması gerekenleri tedbirlerini belirterek bir plan üzerindeyiz. Erken dönemde, özellile bayramdan sonra yurtdışından gelişleri test yaparak bu dönemi daha sağlıklı götürme eğilimindeyiz. PCR testlerle bu taramaları yapmak istiyoruz. Geniş bir uygulama rehberi hazırlandı. Hem çalışanlar hem de turistlerin hangi tedbirlere uyması gerektiği açık şekilde orada yazacak. 

Marketler ve AVM'lerde kalabalıklar görüyoruz. Bu rahatlama 2. dalgayı tetikler mi? 

Yeni normalin nasıl olduğu 2. dönemde maskenin ve 1.5 metre mesafenin ne kadar önemli olduğunun altını çizdim. Mesafe şartına uyarak yeni dönemi geçirmek şartıyla yeni salgına kapı açmayacağımızı düşünüyoruz. Yer yer kurala uyulmadığını, maske takılmadığını, mesaflerin devre dışı kaldığını görüyoruz. Asla ve asla olmaması gerekiyor. Hepimiz bu anlamda birbirimizi uyarabiliriz. Sadece kişise bir şey değil, hepimizin sağlığını ilgilendiren bir durumdan bahsediyoruz. Eğer bu tedbirlere uyarsak 2. dalganın olma durumunu önlemiş oluruz, değilse kaçınılmaz son. Tabii ki öyle olur. 

Ramazan bayramında sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? 

Bu bir hükümet kararı. Salgının seyri bunda etkili olacak. Şu anda Bilim Kurulu'nun gündemine gelmedi. Şu anda net bir durum yok. 

Camiler ne zaman ibadete açılacak? 

Pandemi hastanelerinden bahsedeyim. Bu hastaneleri çok amaçlı ve kalıcı hastaneler olarak düşünüyoruz demiştim. Biz özellikle deprem için, afetler için, salgın için hastanelerimiz var mı? Yeri geldiğinde bu anlamda pisti ile deprem ve afet döneminde de sizin kullanabileceğiniz hastaneler olarak kullanılıyor olacak. Bunu sadece pandemi dönemi hastanesi olarak düşünmedik. Sağlık turizmi içinde kullanmak istiyoruz ve kullanabiliriz.Camilerle ilgili doğrusu dünyada yer yer bazı uygulamaların olduğunu biliyoruz. Türkiye'de de salgının seyrine göre gündeme gelebilir. Bilim Kurulu'nda gündeme gelmedi. Önümüzdeki günler zannediyorum bu konu gündeme gelmiş olur. Tedbirli ve belli kuralları olmak kaydıyla hükümette gündem olmuş olur.