Son dakika... Rusya'nın koronavirüs aşısı Sputnik V, Türkiye'de üretilecek

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V adlı corona virüs aşısının Türkiye’de üretilmesi için bir anlaşma imzalandığını duyurdu. Interfax haber ajansından yer alan habere göre, üretim için gerekli teknoloji transferi başladı.

Yayınlanma Tarihi: 23.01.2021 13:20
Değiştirme Tarihi: 23.01.2021 13:45
Son dakika... Rusya'nın koronavirüs aşısı Sputnik V, Türkiye'de üretilecek

Son dakika haberi... Rusya Milli Servet Fonu, Covid-19 aşısı Sputnik V için Türkiye ile anlaşıldığını açıkladı. Anlaşmaya göre Rusya'nın koronavirüs aşısı Türkiye'de üretilecek. Aşının üretimi için gerekli olan ekipmanların da Türkiye'ye transfer edilmeye başlandığı belirtildi. 

Rusya Milli Servet Fonu, Sputnik V aşısının üretimi için daha önce de Güney Kore, Çin, Hindistan, Belarus ve Kazakistan gibi ülkelerle anlaşma imzalamıştı.

Moskova'daki Gamaleye Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı Sputnik V, dünyada tescil edilen ilk aşı olma özelliğini taşıyor. 

Siyamend Kaçmaz, CNN Türk canlı yayınında flaş gelişmeyle ilgili olarak şu açıklamaları yaptı: 

"Sputnik'in etkinlik oranının yüzde 90'ın üzerinde olduğu açıklanmıştı. Görüşmeler sonuçlandı ve anlaştıklarını duyurdular.

Henüz hangi firma olduğu açıklanmadı sadece milyonlarca doz üretileceği açıklandı. Rusya'da 2 milyon insan Sputnik V aşısıyla aşılandı, bunların arasında Türk vatandaşlarının olduğunu da söyleyebilirim.

Henüz bir yan etki görünmedi. 1 buçuk ay önce, 1.faz aşı olanlardan bazılarının koronavirüse yakalandıkları duyurulmuştu. 1.faz aşıyı olduktan sonra tam olarak korunmuyorsunuz. Bir veya ikinci günden sonra hafif bir yorgunluk dışında yan etki görülmediği gözlendi."