SON DAKİKA | Resmi gazetede yayımlandı... Etil alkolün satışı yasaklandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, etil alkol ve metanolün internetten satışını yasakladı. "Etil Alkol ve Metanolün Üretimi ile İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan düzenlemeyle birlikte evde alkol yapımı için kullanılan etil alkolün satışı artık gerçekleştirilmeyecek. Uygulama, 60 gün sonra başlayacak. Bakanlık, etil alkol, metanol ve alkollü içkiler piyasasının güvenliğinin tesisi için izin, izleme ve takip tedbirleri alacak ya da aldıracak. 

Yayınlanma Tarihi: 01.10.2020 10:37
Değiştirme Tarihi: 01.10.2020 10:37
SON DAKİKA | Resmi gazetede yayımlandı... Etil alkolün satışı yasaklandı

İlgili yönetmelikte "evsel kullanım amaçlı etil alkol" ibareleri "genel" ibaresi ile değiştirildi. Evde içki yapımında kullanılan etil alkol içerisine dünyadaki en acı kimyasal olarak bilinen ‘denatonyum benzoat' katılarak satılıyordu.

Öte yandan etil alkol ve metanolün internetten satışı yapılamayacak. Etil alkol üretim tesisini devredecek veya devralacak gerçek veya tüzel kişilerin vadesi geçmiş vergi borcu bulunması halinde devir işlemine izin verilmeyecek.

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre de evsel kullanım amaçlı etil alkolün satışı, yayım tarihinden itibaren 60 gün süreyle yapılabilecek.