Son dakika: Ramazan Bayramı için aşılamada yeni karar!

Sağlık Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı için yeni bir karar geldi. 10-11-12 Mayıs tarihlerinde Aile Sağlığı Merkezleri'nin açık veya kapalı olması aile hekimliklerinin inisiyatifine bırakıldı. İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 06.05.2021 16:20
Değiştirme Tarihi: 06.05.2021 16:20
Son dakika: Ramazan Bayramı için aşılamada yeni karar!

Sağlık Bakanı Yardımcısı Tolga Tolunay imzasıyla dün yayımlanan genelgede, Cumhurbaşkanlığı kararındaki “hizmetlerin yürütülmesi için asgari personel bulundurulması şartı” hatırlatıldı. Genelgede, “Sahadan iletilen uygulama farklılıklarına istinaden uygulamaya yönelik açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu doğrultuda ilgili tarihlerde hizmet ihtiyacına göre, TSM/İSM’lerde ilçe yöneticilerini ASM’lerde ise birimlerine kayıtlı nüfustaki kişilerin koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyerek, aile hekimlerinin kendi planlamalarını yapmaları gerekmektedir” denildi.

"İDARİ İZİNLERİNİ KULLANABİLECEKLER"

Konuyla ilgili açıklama yapan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) İkinci Başkanı Yusuf Eryazğan, “Bugün yayımlanan tam kapanma döneminde birinci basamak sağlık hizmetleri konulu Sağlık Bakanlığı yazısı ile idari izinli oldukları, 10-11-12 mayıs 2021 tarihlerinde aile sağlığı merkezlerinde planlamanın aile hekimlerinin yetkisinde olduğu bildirilmiştir. Aile hekimleri, kendilerine kayıtlı bireylerin aşı planlamasını hastaneye alarak ya da erteleyerek idari izinlerini kullanabilecektir” dedi. 

(Hürriyet)