Son dakika: Meteoroloji'den turuncu ve sarı kodlu uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 7 il için turuncu, 12 il içinse sarı kodlu uyarı yaptı. İşte detaylar... 

Yayınlanma Tarihi: 02.07.2021 21:22
Değiştirme Tarihi: 02.07.2021 21:22
Son dakika: Meteoroloji'den turuncu ve sarı kodlu uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son uyarıya göre, yarın ülkenin kuzey kesimleri parçalı ve yer yer çok bulutlu olacak. Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunun sağanak ve gök gürültülü sağanaklı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Çorum, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması öngörülüyor.

Hava sıcaklığının, yağış alan yerlerde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı bekleniyor. Rüzgarın, genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu kesimlerde güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıya göre, yarın Çankırı, Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar ile kuzey ve batı kesimleri başta olmak üzere Ankara yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanaklı olacak.

Bu bölgelerde, su baskını, sel, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Meteoroloji Türkiye genelindeki hava durumu raporunu açıklarken 7 il için turuncu, 12 il için ise sarı uyarı ile kuvvetli gökgürültülü yağış uyarısında bulundu.

Sinop, Çorum, Çankırı, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Afyonkarahisar, Kütahya, Kocaeli ve İstanbul'da ise sarı kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

Buna göre yarın Kastamonu, Karabük, Bartın, Zonguldak, Bolu, Düzce ve Sakarya için turuncu kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

Cumartesi günü etkili olan yağışların pazar günü de kuvvetli şekilde devam etmesi ve yağışlara bağlı olarak sıcaklık değerlerinin 2 ila 3 derece düşmesi bekleniyor.

Yağışlar pazartesi günü Marmara Bölgesini ve İç bölgeleri terk edecek. Karadeniz kıyısı boyunca ise yağışların etkisini sürdürmesi bekleniyor.