Son dakika: Malatya'da 5.2 büyüklüğünde korkutan deprem! Çevre illerden hissedildi...

Gelen son dakika haberine göre, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Malatya'da çevre illerden de hissedilen 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği açıklandı.

Yayınlanma Tarihi: 04.08.2020 12:53
Değiştirme Tarihi: 04.08.2020 14:11

AFAD tarafından gelen son dakika bilgisine göre, Malatya'da 5.2 büyüklüğünde oldukça korkutan bir deprem meydana geldi. Depremin etkisi Adıyaman, Diyarbakır ve çevre illerde de hissedildi.

PÜTÜRGÜ BELEDİYE BAŞKANI MİKAİL SÜLÜK AÇIKLAMASI

Şu ana kadar can kaybı bilgisi almadık, ekiplerimizle birlikte sahadayız. Çok şiddetli hissettik. Evlerde ve binalarızda ağır hasarlar var. Daha önceki depremde belediye binamız ağır hasar olduğu için başka tek katlı bir binaya geçmiştik. Bu binada bile ağır hasar oluştu. 10-12 saniye kadar sürdü deprem. Binasında hasar gören vatandaşlar belediye ekiplerimizi arasınlar. Ekiplerimiz şu anlar ağır hasarın meydana gelmiş olabileceği bölgelere yoğunlaştı. Yaralı ve can kaybı şu ana kadar yok.

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Şükrü Ersoy:

Pütürgü'ye kadar olan kısın büyük depremde gerilim azalmıştı. Bu noktalardaki depremler, yeni depremlerdir. Artçı depremler gibi yorumlayamayız. İlerleyen saatlerde çok dikkatli izlemek zorunayız. 5'i geçen her depremden sonra yapı stoğunda hasarlar meydana geliyor. Hele bir de yorgun binalar varsa, bir önceki depremlerde hafif çatlamış binalar büyük tehlike arz etmekte. Vatandaşların bu evlere girmemeleri gerekiyor. Sokakta olmaları isabetli bir şey. Yapılacak her türlü açıklamaları dinlesinler. Depremin batıya doğru olması, acaba yeni bir deprem mi diye bizi kaygılandırıyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

Bakan Soylu: Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 12.37'de 5,2 büyüklüğünde gerçekleşen depremde valiliğimizden aldığımız bilgiler çerçevesinde hasara yönelik ihbar yok. Taramalara AFAD ekipleri ve Jandarmamız tarafından devam ediliyor.

AFAD'DAN AÇIKLAMA

AFAD, Twitter hesabından yaptığı son dakika açıklamasında, "Geçmiş olsun Malatya. Pütürge ilçesinde meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki #deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır." ifadelerinde bulundu.

ÇEVRE İLLERDEN HİSSEDİLDİ

Depremin hissedilmesiyle birlikte çok sayıda Malatyalı ev ve iş yerlerinden sokaklara çıktı. 

Bu arada, deprem, Diyarbakır, Batman, Elazığ, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep gibi çevre illerde de hissedildi.

SON DEPREMLER LİSTESİ