Son dakika: Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Koronavirüs salgınını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Gelen son dakika bilgilerine göre Koronavirüsle mücadele kapsamında, 1 Mart Pazartesi saat 05.00'te sona erecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Kısıtlamadan kimler muaf olacak? Market ve bakkallar hangi saatler açık? İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 26.02.2021 21:00
Değiştirme Tarihi: 26.02.2021 21:01
Son dakika: Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması başladı

İçişleri Bakanlığınca daha önce çıkarılan genelgelerle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde vatandaşların temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için tüm tedbirler alındı.

Buna göre market, bakkal, manav, kasap, kuru yemişçi ve çiçekçiler, yarın ve pazar günü 10.00-17.00 saatlerinde açık olacak. Yine belirtilen süre içinde bu iş yerleri, aldıkları siparişleri teslim edebilecek.

Lokanta, restoran, pastane ve tatlıcı gibi iş yerleri bugün saat 24.00'e kadar sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek. Yarın ve pazar günü de 10.00-24.00 saatlerinde paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.

Cumartesi ve pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. Çevrim içi sipariş firmaları da kısıtlama süresince 10.00-24.00 saatlerinde siparişleri teslim edebilecek.

Vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde (cumartesi-pazar), ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuru yemişçi, çiçekçi ve fırın ya da ekmek satış bayilerine yürüyerek gidip gelebilecek.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DUYURDU

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İçişleri ile Hazine ve Maliye Bakanlıkları arasında yapılan görüşmeler kapsamında 1 Mart Pazartesi vergi dairelerinde yoğunluk yaşanmaması için 81 İl Valiliğine genelge gönderildiği kaydedildi.

Genelgede, vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7256 sayılı Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran vatandaşların, peşin veya ilk taksit için ödeme yapabilecekleri son tarihin 1 Mart 2021 Pazartesi olduğu hatırlatıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılandırma kapsamında vergi borçlarını hafta sonu ödemek isteyen vatandaşların, talepler dikkate alınarak sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 27 ve 28 Şubat 2021 cumartesi ve pazar günlerinde vergi dairelerinin açık bulundurulmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, yapılandırma kapsamında olan diğer kamu idarelerinin de kurumlarınca uygun görülmesi halinde aynı tarihlerde açık bulunabileceği aktarıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu çerçevede, ödemenin son tarihi olan 1 Mart 2021 günü yoğunluk yaşanmaması ve kanunun getirmiş olduğu imkanlardan azami ölçüde yararlanılabilmesi amacıyla vatandaşlar 27 ve 28 Şubat 2021 cumartesi ve pazar günlerinde güzergah ve muafiyet sebebiyle sınırlı olacak şekilde, yapılandırılan borçlarını ödemek üzere vergi daireleri ile diğer kamu idarelerine gidebilecek. Ödeme yapmak isteyen vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlamasından yapılandırılan borcun ödemesini yapmak üzere sokağa çıktıklarını gösterir belgeyi (borç yapılandırmasına ilişkin başvuru dilekçesi, ödeme planı vb.) yanlarında bulundurmak ve istenildiğinde ibraz etmek kaydıyla muaf olacak.

Ödemelerin yapılacağı vergi daireleri ile kamu idarelerinde görevli personel ise kurum kimliklerini ibraz etmek kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından istisna olacak."

Genelgede, vali ve kaymakamlarca uygulamanın belirtilen esaslar doğrultusunda yürütülmesi ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi de istendi.