Düzce'de deprem: İstanbul ve çevre illerde hissedildi

Son dakika haberi... Saat 15.40 sıralarında İstanbul'da ve çevre illerde hissedilen bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi tarafından paylaşılan bilgilere göre depremin büyüklüğü 5.3 olarak ölçüldü. AFAD ise depremin büyüklüğünü 5.0 olarak açıkladı. Öte yandan depremin merkez üssü Düzce'nin Çilimli ilçesi olarak ifade edildi. Bu depremin ardından 4.3 büyüklüğünde saat 15.57 sıralarsında 4.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.  Öte yandan Düzce Valiliği'nden ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan depreme ilişkin ilk açıklamalar geldi.

Yayınlanma Tarihi: 17.11.2021 15:44
Değiştirme Tarihi: 17.11.2021 16:40

Düzce'nin Çilimli ilçesinde saat 15.40 sıralarında deprem meydana geldi. İstanbul ve çevre illerde hissedilen depremin büyüklüğünü AFAD 5.0 olarak açıklarken, Kandilli Rasathanesi 5.3 olarak açıkladı. AFAD, depremin derinliğini 18 KM olarak açıkladı.

Haber ile ilgili metin girin!.

DÜZCE VALİLİĞİ: ŞU ANA KADAR...

Depremin ardından Düzce Valiliği'nden şu açıklama yapıldı: 

limizde 15.40 sıralarında meydana gelen depremden etkilenen tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Şu ana kadar kurumlarımıza herhangi bir olumsuz durum bildirilmemiştir. 

Vatandaşlarımızı bir süre soğukkanlı ve tedbirli olmaya davet ediyoruz.

DEPREM ANINDA BÖYLE KAÇIŞTILAR: VİDEO 

Haber ile ilgili metin girin!.

BAKAN SOYLU: HERHANGİ OLUMSUZ DURUM BULUNMAMAKTADIR

Depremle ilgili Bakan Soylu da açıklamada bulundu: Düzce’de, saat 15.40'ta gerçekleşen 5,0 büyüklüğünde depremin ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır.

Gelişmelere göre kamuoyu, Valiliğimiz tarafından bilgilendirilecektir.

Düzcemize ve hemşehrilerimize geçmiş olsun. Düzce’de yaşanan depremin ardından ekiplerimiz tarafından saha taraması devam etmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

MUHTAR KOÇ: ÇOK ŞİDDETLİ HİSSETTİK

Depremin merkez üssüne yakın Yayakbaşı köyünün muhtarı Hayrettin Koç, DHA muhabirine verdiği bilgide, "Depremi çok şiddetli olarak hissettik. Köyümüzde herhangi bir hasar, yıkım söz konusu değil. Çevre köylerden de olumsuz bir şey duymadık şu ana kadar” dedi.

 Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Mutlaka İstanbul'un altında depremin olması gerekmiyor. Bursa'daki bir deprem de İstanbul'da da etkili olabilir. Kaçınılmaz gerçekle ilgili hazırlıklı olmamız gerekiyor." dedi.

Ersoy ayrıca, ' İnsanların beklediği gibi Marmara depremi değil. Düzce'de meydana gelen bir deprem. Tam yerini bilmiyoruz. Dış kaynaklara göre 4.9 büyüklüğünde bu deprem.

Bu yüksekteki depremin hasar vermesi mümkün değil. Ev-yapı çok kötü değilse bu depremde hasar görmez. 5.0 büyüklüğündeki depremlerden sonra biraz sokakta beklemelerini öneriyoruz. Bu ardından büyük deprem gelecek anlamına gelmemeli. 

Bu depremin daha küçük artçı depremlerle sonlanması gerekir. Daha büyük bir deprem gelirse, bu deprem o büyük depremeni öncüsü olmuş olur. 1999 Düzce depremi, bir ucu Bolu'da bir ucu da Kocaeli'de bitmişti.' demişti.

İlgili Sayfalar: Playlist