Son dakika... İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilin valiliğine yeni koronavirüs talimatı: Yarın denetim yapılacak

Yarın Türkiye genelinde koronavirüs denetimi yapılacak. Son dakika haberine göre ilgili genelge İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderildi. Buna göre yarın, Bilim Kurulu tarafından belirlenerek yayımlanan rehberlere uyulup uyulmadığı da gözlemlenecek. 

Yayınlanma Tarihi: 07.07.2020 11:33
Değiştirme Tarihi: 07.07.2020 11:33
Son dakika... İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilin valiliğine yeni koronavirüs talimatı: Yarın denetim yapılacak

İçişleri Bakanlığı, "Kovid-19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler" genelgeyi 81 ilin valiliklerine gönderdi. Genelgeye göre yarın tüm illerde, Bilim Kurulu tarafından belirlenerek yayımlanan rehberlere, yani koronavirüs tedbirleri kapsamında konulan kural ve tedbirlere uyulup uyulmadığı denetlenecek. 

Önceki genelgelerde, faaliyet yürüten her işyeri için hangi kurallara uyulması gerekildiğine dair önlemlerin belirlendiğinin altı çizilirken, denetim yapılacak alanlar tek tek ifade edildi. 

Yarın koronavirüs denetimi yapılacak olan alanlar şu şekilde:

ticari taksiler, pazar yerleri, sosyete pazarları, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, sahil bantları, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park/piknik alanları vb. yerler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parklar

Açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce başta şehir içi ya da şehirlerarası toplu ulaşım araçları olmak üzere vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği halka açık park, bahçe, meydan, cadde, sokak ve benzeri yerlerde maske, fiziki mesafe ve bu alanlar için belirlenmiş diğer kuralların denetimine yönelik gerekli planlama ve hazırlıkların yapılacağı kaydedildi.

Denetim ekiplerinin, her bir iş kolu ya da mekanın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde düzenleneceği belirtildi.