Son dakika haberi... Vergi yapılandırmasında ayrıntılar belli oldu: 18 taksit yapılacak, yüzde 90'ı silinecek

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren vergi yapılandırmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimat verdiği vergi yapılandırmasıyla ilgili açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, vergi borçlarının peşin ödenmesi halinde faizlerin yüzde 90 silineceğini, yapılandırılan borçlara 18 taksit imkanı tanınacağını söyledi. Öte yandan vergi yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifi; vergi, SGK, trafik, köprü borcu ve cezalarını kapsıyor. 

Yayınlanma Tarihi: 23.10.2020 17:27
Değiştirme Tarihi: 23.10.2020 17:27
Son dakika haberi... Vergi yapılandırmasında ayrıntılar belli oldu: 18 taksit yapılacak, yüzde 90'ı silinecek

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Mehmet Muş, vergi yapılandırılmasına dair ayrıntıları paylaştı. Geniş kapsamlı bir yapılandırmanın hazırlandığını söyleyen Mehmet Muş, "Paketin içeresinde; gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, özel taşıt vergisi, nüfus para cezaları, karayollarından usulsüz geçiş cezaları, vergi borçları gecikme zamları, öğrenim kredisi borçları ve diğer alacaklar bulunuyor. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, 4749 sayılı kanun kapsamında Hazine alacakları, 6183 sayılı kanuna göre takip edilen diğer alacaklar. Burada kanun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etme şartı var" dedi.

Mehmet Muş ayrıca, "Vergi borçlarında 18 aya kadar taksit imkanı getiriliyor. Bu taksitler 2 ayda bir ödenecek. Eğer ilk taksit anına kadar ödeme peşin olursa faizin yüzde 90'ı silinecek. İlk taksit ödeme 2021 Ocak’ta başlayacak. Sosyal güvenlik primleri idari cezaları ve gecikme cezaları ve faiz zamlarını da yeni yapılandırma kapsamına aldık. Yine burada da yıl sonuna kadar müracaat şartı arıyoruz" ifadelerini kullandı.