Son dakika haberi... Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bakan Koca canlı yayında açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa'da gerçekleştirdiği görüşmeler sonrası, koronavirüsün seyrine ilişkin flaş açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Bursa, Bilecik, Yalova, Çanakkale ve Balıkesir'deki son durumu paylaşırken, Anadolu'nun 2. zirvesi dönemine kış gelmeden ulaştığını söyledi ve 'Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız' ifadelerini kullandı. Sokağa çıkma yasağı olup olmayacağıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Bakan Koca, 'böyle bir durum düşünmüyoruz' sözlerini kaydetti. Bakan Koca, grip aşısında kimlere öncelik verileceğini canlı yayında söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 23.10.2020 20:33
Değiştirme Tarihi: 23.10.2020 20:39
Son dakika haberi... Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bakan Koca canlı yayında açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları:

* 5 ayrı çalışma toplantısını tamamladıktan sonra bilgi vermek üzere huzurlarınızdayım. Bursa, Bilecik, Çanakkale, Yalova ve Balıkesir olmak üzere sağlık ekipleriyle biraraya geldik.

* Söyleyeceklerim salgının herhangi şeklinde tırmanışının bütün vatandaşları ilglendirecek niteliktedir. Bursa’da yaptığımız toplantının muhatabı 5 ve diğer illerimizdir. İstanbul da buna dahildir.

* Salgın Anadolu’da ikinci zirve dönemindedir. Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız. İlk piki büyük illerde 14 Nisan’da, ikinci zirve noktasını da Eylül’de yaşamıştık. Anadolu’da ise ilk zirve Eylül’de görülmüştü. İkinci zirveyi şimdi yaşıyoruz. Son birkaç günde riskin boyutunu aşmış bulunmaktayız.

“SALGIN KARŞISINDA DAHA CİDDİ BİR SINAVDAYIZ”

* Büyük illerimizde her iki zirve noktasından sonra tedbirlere sarılmış hızla sonuç almıştık. Ekim’in ikinci haftasından itibaren salgın karşısında öncekilerden daha ciddi sınavdayız.

*Virüsün bulaştığı kişilerin büyük kısmında belirti görünmemesi sevindiricidir. Salgın bize şunu öğretti virüsün yayılması daha fazla sayıda insanın hasta olması, hayatını kaybetmesi değil tüm hayatın sekteye uğramasadır. Salgına karşı verilen mücadele bütün hayatı koruma mücadelesidir.

“BURSA’DA VAKA SAYISI 3 KAT ARTTI”

* Salgına karşı verilen mücadele, bütün hayatı koruma mücadelesidir. Bursa, Bilecik, Balıkesir, Çanakkale, Yalova ile ilgili seyri paylaşmak istiyorum. Bursa’da br ay öncesine göre günlük vaka sayısı 3 kat, Bilecik’te, 2 kat, Yalova, Çanakkale ve Balıkesir’de yüzde 50 oranında vaka artışı görüyoruz.


* Yatak kapasitelerimiz, Bursa’da 198 yatak ilave ediyoruz, doluluk oranımız yüzde 60, yoğun bakım yüzde 75. Balıkesir ilimizde 48 yatak daha arttırılma planları yaptık. Balıkesir’de yoğun bakım yüzde 61. Bilecik’te yatak doluluk oranımız yüzde 36, yoğun bakım yüzde 42. Çanakkale’de 39 yatak daha ekliyoruz. Yatak doluluk yüzde 34, yoğun bakım yüzde 48.

* Salgınla mücadelede önemli silahımız filyasyon ekiplerimizin yaptığı çalışmalar. Bu ekiplerimizin çalışmaları sayesinde şüphelileri tespit ediyoruz. Bursa’da 463 olan filyasyon ekip sayımızı 700’e çıkarıyoruz. Balıkesir’de 203 filyasyon ekibimiz sahada. Çanakkale’de ekip sayısını 97’ye çıkarıyoruz.

BÖLGEDEKİ HASTANELERDE SON DURUM

* Son olarak burada değerlendirmelerini yürüttüğümüz 5 ilimizdeki yatırım planlarımızı aktarmak isterim. Sayın Cumhurbaşkanımızın hayalim diye ifade ettiği bu tesislerin ne kadar isabetli yatırımlar olduğunu hem Elazığ’da yaşadığımız deprem vesilesi ve Covid-19 vesilesiyle tekrar görmüş olduk.

* Geçen yıl hizmete aldığımız Bursa Şehir Hastanemizde salgın döneminde bu yatırımın ne denli önemli olduğunu göstermiş oldu. Bursa Devlet Hastanesi eski adıyla Memleket Hastanesi’nin sağlık hizmet sunumuna devam etmesini sağlayacağız. Birçok şehir hastanemizin açıldığı illerde olduğu gibi hizmet sunmaya devam edeceğiz. Bursalı hemşehrilerimizin hastaneye ulaşımı kolaylaştırılmak üzere metro ihalesi yapılacak.

* Anadolu’da ikinci zirve yaşanırken, İstanbul’da mücadelenin önemi artarkan günlük hayatımızı nasıl sürdürmeliyiz? Bunun tarifini kontrollü sosyal hayat ile yapmıştım. İşimiz, mecburiyetlerimiz dışında evimizde kalalım, hayat eve sığar cümlesini hatırlayalım.

GRİP AŞISI KİMLERE YAPILACAK? BAKAN KOCA AÇIKLADI

*2021 yılının grip aşısının siparişini şimdiden veriyoruz. 2020 yılının aşısını dageçen sene yaptık. Pandemiyle birlikte grip aşısının önemi daha da arttı. Bu sene 1 milyon 300 bin grip aşısını tedarik etmiş olduk. 400 bin doz grip aşısı eczanelerde. Grip aşılarını daha da artırmak için yoğun bir gayret içindeyiz. Grip aşısı geçen yıla göre 2 kat artacak.

*Bilim Kurulu grip aşısı içim kimlere öncelik verilmesi gerektiğini belirledi. Grip aşısı riskli gebelere, 65 yaş üzerindeki kronik hastalara, 5 yaş altı kronik hastalara, riskli çalışan sağlık çalışanlarına, organ nakli olanlara yapılacaktır. Grip aşısını 3 milyon doza çıkarmak için çalışıyoruz. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

*Özellikle, sokağa çıkma yasağı gibi bir durumu düşünmüyoruz. Hareketin artmasıyla birlitke salgının arttığını da iyi biliyoruz. Tedbirlere uyulmasının önemli olduğunu, kalabalık ortamlardan kaçınılması gerektiğini, evlere de dışarıdan misarif alınmamasını önemsiyoruz. Ulaşımın önemli bir kaynak olduğunu, bu çerçevede hem kamuda hem de özel sektörde esnek mesai devrede olmalı. Günün pik yapan 2 saati var, bunu azaltmak gerekiyor, azaltmanın yolu da esnek mesai saatinden geçiyor. Her il bu anlamda, olabilecek riski minimalize etmek içn üzerine düşeni yapıyor olmalı.

DÜNYADAKİ VAKALARIN YÜZDE 50'Sİ AVRUPA'DA

*Önümüzdeki dönem Avrupa'da bu salgın daha artmış olacak. Covid-19 vakasının yarısı Avrupa'da. Avrupa, pandeminin merkezi olmuş durumda. Biz de bundan etkileniyor olacağız. Etkilenmemek için, bu tedbirlere uymalıyız. 83 milyon vatandaşımız, maskenin, mesafenin, hijyenin, eve misafir gelmesini önleminin gayretinin içinde olmalı. 

Etiketler: fahrettin koca