Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 ildeki son durumu canlı yayında açıkladı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adana'da gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgınında son durumu açıklayan Bakan Koca, Adana'nın da içinde olduğu 7 ilin salgınla olan mücadelesinde geldiği noktayı, personel ve yatırım ihtiyacını ele aldıklarını ifade etti. Bakan Koca, bu 7 ildeki son durumu da canlı yayında paylaştı. 

Yayınlanma Tarihi: 09.10.2020 18:52
Değiştirme Tarihi: 09.10.2020 19:10
Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 ildeki son durumu canlı yayında açıkladı

 İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları...

'TÜRKİYE SALGINA KARŞI DÜNYADA ÖRNEĞİ AZ GÖRÜLEN BİR BAŞARI GÖSTERDİ'

Bu yıl toplamda hastanelerimizde 466 milyon muayene yapılmış, 7 milyon kişi yatarak tedavi görmüştür. Salgın hastalıklar toplumsal hayatın her alanını sekteye uğratır. Devletimiz bu mücadeleyi başarıyla yönetmektedir. Salgın boyunca, tüm sağlık sorunlarına karşı güçlü kalmamız, sağlık sistemimizin başarısıdır. Bu sağlık sisteminin amacı ayrım gözetmeden hizmet vermektir.  Sizler doğuştan kazanılmış sağlık hakkına sahipsiniz. Türkiye salgına karşı dünyada örneği az görülen halk sağlığı başarısı gösterdi. Devlet millet için var olduğunu bir kez daha gösterdi.

'KAZANDIĞIMIZ ZAFERİ GERİ VİRÜSE VERMEMELİYİZ'

Son haftalarda il il ziyaretleriyle tek tek değerlendirme yapıyoruz. Bir haftamızı İstanbul'a ayırdık. Hepimizi şuan için dikkatini çekerek uyarıyorum. Şuan elde edilen sonuçları arkadaşlarımız ve sizler elde ettiniz. Maskesiz, mesafesiz bulunan her an risktir. Kazandığımız zaferi geri virüse vermemeliyiz. "Nasılsa aşı yolda rahatlığıyla" yeni acılara yol açmamalıyız. Aşı çalışmalarında dünyadaki gelişme, ülkemizin gösterdiği başarı virüse karşı kayıtısızlığa yol açmamalı. Adana Şehir Hastanemizde 1187 hastamız var.

BAKAN KOCA KORONAVİRÜSTE SON DURUMU İL İL AÇIKLADI

7 ilimizin salgınla mücadelede geldiği noktayı, personel ve yatırım ihtiyaçlarını el aldık. Filyasyon ekiplerinin çalışmalarını değerlendirdik. 

Adana'da 1 ay öncesine göre bugün vaka sayımız 3'te 1'ine inmiş. Adana'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 74. 

Mersin'de de vaka sayısı 3'te 1'ine indi. 

Kahramanmaraş'ta %30 oranında düşüş görünüyor. Kahramanmaraş'ta yatak doluluk oranı %50.

Hatay'da da vaka sayısının 3'te 1'ine düştüğünü görüyoruz. Yatak doluluk oranı ise %51

Osmaniye'de yatak doluluk oranı %50

Kilis'te %75 oranında azalma görüyoruz. 4'te 1'ine indi. Yatak doluluk oranı ise %49.

Bu 7 ilimizde 65 yaş üstü nüfusun yaş ortalamasına oranı %10

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı %48, yoğun bakım doluluk oranı %68.

FİLYASYON EKİBİ SAYISI 11 BİN 800'E ULAŞTI

Türkiye genelinde filyasyon ekibi sayımız ise 11 bin 800'e ulaştı. 11 bin 800 filyasyon ekibi sayısıdır. Bu, toplamda 35 bin 400 görevli demektir. Bu sayı, bazı ülkelerin salgında görevlendirdiği hekim sayısından bile fazladır. Az olan meşhur olur, çok olan şöhret bulmaz. Filyasyon ekiplerimiz de aynen böyle, dünyaca tanınıyor. Pek çok ülkenin televizyon kanallarında, savaşçı kıyafetleri içinde hayranlıkla izlendiler. Koronavirüsle, bizim gibi sistemli şekilde mücadele eden yok. Bu sözün arkasında duran sadece Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı değil. Bu sözün arkasında, salgınla ilgili her konuda son sözü söyleyen Dünya Sağlık Örgütü de duruyor ki Türkiye'yi dünyaya örnek gösteriyor.

SORU-CEVAP

AŞI ÇALIŞMALARI

Daha önce tünelin ucu göründü demiştim. kast ettiğim aşı ve verdiğimiz mücadeleydi. Bu aşılardan 2 tanesinin faz3 çalışması ülkemizde de yapılmakta ve insan çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar yapılan aşılar sonrası insanlarımızla ilgili herhangi bir komplikasyon gözlenmedi. 13 aşı çalışması söz konusu. Bu aşılar içerisinde 5 aşının ön planda ilerleme kaydetti. İnsan çalışmalarının başlayabileceğini ifade etmek istiyorum. 1 tanesinden geçen bahsetmiştim. İnaktif bir aşı, virülansı azaltılmış bir aşı. Geçen cumartesinden bu yana insan çalışmaları için 1000 kişilik doz başlandı. Bu arada üretim tamamlandıktan sonra denetler üzerinde bu aşının faz1 uygulaması başlamış olacak. Faz1'den önce düşünülen kişi sayısı 44. Devamında 100'lerle ifade edilen bir sayı olacak faz2. Faz3 çalışması da 10 binlerce kişi de denecek. Deneklerin aşıdan önce 5 günlük karantina süreci olacak. Bu süreç 2 haftalık bir zaman gerektirmiş olacak. 2 hafta kadar sonra ilk insan deneme aşı uygulamamız yapılıyor olacak. Bu arada 2 tane daha aşının ön planda uygulamaları olacak. Önümüzdeki 1 ay içinde 3. aşı da olmak üzere insan safhasına geçmiş olacağız. Bu süreçleri mümkün mertebe DSÖ'nün belirlediği standartları koruyarak bu dönemde süreçleri hızla tamamlamak istiyoruz. Sorunsuz bir şekilde götürmek istiyoruz. Bu aşının üretim için birinin sertifikasını aldığını söyleyebilirim. Önümüzdeki hastalarda 1 yada 2 aşının da sertifikasını alabileceğini söyleyebilirim

"ANKARA İSTANBUL'UN YARISINA İNDİ"

Semptomu olan, testi pozitif çıkanları hasta olarak görüyoruz. 3 haftalık dönemde tüm Türkiye'de iniş yaşandı. Şu an Ankara, İstanbul'un yarısına indi. Her vakayı, her pozitif vakayı izole etmeden bu başarı elde edebilri misiniz? 1 ay öncesine göre şu dönemde hangi vatandaşımız etrafında gördüğü pozitif vakaların azalmadığını görebilir. Biz hastaları kendi başlarına bırakmıyoruz. İstanbul dışında, benzer şekilde Türkiye'de azalışın olmadığı hiçbir ilimizin olmadığını söyleyebilirim. Önümüzdeki dönemde bu artışın giderek azalacağını söyleyebilirim. İstanbul'daki azalışın önümüzdeki haftalarda daha da belirginleşeceğini söyleyebilirim.

"MERSİN'DE İLK VAKA 22 MART'TA GÖRÜLDÜ"

Mersin'de ilk vaka 22 Mart'ta görüldü. Bir avukat kardeşimidi. Yabancı biriyle teması sonucu virüsü kaptı. 22 Mart'tan önce testi pozitif olan Mersinli yok. Olan varsa çıksın. Politikacılar, lütfen sağlık üzerinden siyaset yapmasınlar. Sağlık üzerinden siyasetin şifa olmayacağını bilsinler.