Son dakika haberi... Putin duyurdu: Koronavirüse karşı geliştirilen aşı tescillendi

Son dakika haberi... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk koronavirüs aşısının tescillendiğini açıkladı. Rusya böylece koronavirüs aşısını tescil eden ilk ülke oldu. Öte yandan dünyayı yakından ilgilendiren koronavirüs aşısıyla ilgili bir açıklama da DSÖ'den geldi.

Yayınlanma Tarihi: 11.08.2020 11:52
Değiştirme Tarihi: 11.08.2020 13:12
Son dakika haberi... Putin duyurdu: Koronavirüse karşı geliştirilen aşı tescillendi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümet yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescillendiğini ifade etti. Putin,  “Bildiğim kadarıyla, bu sabah dünyada bir ilk olarak yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşı tescillendi” dedi. Koronavirüs aşısı, Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirildi.

Aşının oldukça etkili olduğunu söyleyen Vladimir Putin, aşının gerekli tüm denemelerden geçtiğini vurguladı. Rusya Sağlık Bakanı'ndan aşı ile ilgili ayrıca bilgilendirme isteyen Putin, aşı üzerinde çalışanlara teşekkür etti ve bunun dünya için önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Aşıyı kızlarından birinin yaptırdığını söyleyen Putin, aşının antikor ve hücresel bağışıklık oluşturduğunu belirtti ve şunları şöyledi: “Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Kendisinin bu bağlamda deneyde yer aldığını düşünüyorum”

Aşı sonrası kızının ateşinin 38 dereceye yükseldiğini söyleyen Vladimir Putin, ertesi gün kızının ateşinin 37 derece olduğunu, ikinci iğneden sonra ateşinin yine yükseldiğini ardından her şeyin ortadan kaybolduğunu ifade etti. 

DSÖ'DEN AÇIKLAMA

Dünya Sağlık Örgütü, Rusya'nın aşı haberinin ardından açıklama yaptı. DSÖ Sözcüsü, Rus sağlık otoriteleriyle "yakın iletişimde" olduklarını söyledi. 

Sözcü aşının titiz bir inceleme gerektiğini belirtti. 

Kaynak: Sputnik Türkiye