Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanı detayları açıkladı: 2 bin denetmen özel olarak eğitildi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni bir açıklamada bulundu. Bakan Selçuk, okulların 21 Eylül'de açılması için çaba içerisinde olduklarını ifade etti ve okullardaki tedbirlerin incelenmesi için 2 bin denetmenin eğitildiğini ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 19.08.2020 11:41
Değiştirme Tarihi: 19.08.2020 11:49
Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanı detayları açıkladı: 2 bin denetmen özel olarak eğitildi

Okullar ne zaman açılacak sorusunun geçtiğimiz günlerde yanıt bulmasıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlıklar tüm hızıyla sürdürülüyor. Bu kapsamda Bakan Ziya Selçuk da sık sık açıklamalarda bulunuyor. Bakan Selçuk, az önce kameralar karşısına geçerek hazırlıklara ve sürece ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle:

YÜZ YÜZE EĞİTİM ÖNLEMLERİ NELER?

Okullarımızı 21 Eylül'de açma çabasındayız.

Okulun hangi mekanda ne yapacağız nasıl yapacağız öğretmenler neye dikkat edecek, okul yöneticilerin alması gereken önlemler nelerdir, servis araçları için alınması gereken önlemler nelerdir... Tüm bunları ayrıntılı olarak ortaya koyup simülasyonlarını yaptık.

2000 denetmenin eğitimi söz konusu oldu, eğitimlerini aldılar. 2000 denetmen okulların hazır olup olmadığı konusunda, hangi tedbirlerin alındığı, hangi okulların ne ihtiyacı olduğu konusunda belirli kontrol listeleri dayalı olarak da ortaya koyuyorlar. Hazır olan okullarımız için de böyle bir belge düzenlememiz söz konusu. 

Okulların öz değerlendirme yapmasını istiyoruz.

Olası tüm koşullara göre planlamamız hazır.

Bakanlık olarak bu çalışmalar zaten bizim görevimiz. Bu toplumsal da bir mesele. Bu toplumun tamamının üstlenmesi gereken bir mesele.

Çocuklarımızın sağlığını biz önemsedikçe velilerimizin de okullara olan güvenini artacağına eminiz.

Diyelim bu belge alındı ama bu bir süreç. Bir okulun bir kere temiz olması yetmiyor. Devamlılık söz konusu. okulun sürekli olarak temiz kalması hususunda bir takım çalışmalar da yapılıyor alt yapısı hazırlanıyor. Bunu takip etmek için bir yazılım hazırladık.

Bakanlık olarak bu çalışmalar zaten bizim görevimiz. Bu toplumsal da bir mesele. Bu toplumun tamamının üstlenmesi gereken bir mesele.

Okullara sadece 'eksiğiniz var' demek değil bu eksiğini nasıl giderileceği konusunda onlara yardım da söz konusu.

Dezenfektan ve maske temini de söz konusu.

Uzaktan eğitimle ilgili toplantımız olacak.

Mekansal ve müfredat olarak bir seyretmeden bahsediyoruz. Çocuklarımız açısından da bir seyreltme söz konusu. Bunun oranı, miktarı, zamanı nasıl olacak tüm bunları zaman gösterecek.

TENEFFÜSLERDEKİ TEMASSIZ OYUNLAR

Bizim kültürümüzde oyunlar inanılmaz zengin. Bütün bunlarla ilgili binlerce oyunun listesini çıkardık.

Sonra bu oyunların içinde seçim yaptık. Çok yakın temas gerektirmeyen oyunları seçip temassız oyunlar kitapçığı hazırladık.

Bu şu anda hazır ve bütün öğretmenlerimize verebileceğimiz bir döküman haline geldi