Son dakika haberi... Koronavirüs çocukların yüzde 85'ine bu şekilde bulaşıyor! İşte o araştırma

Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı üyesi bir grup akademisyen çarpıcı bir araştrmaya imza attı. Pediatcir Pulmonology isimli bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, kentte koronavirüse yakalanan 0-18 yaş arası 105 çocuğun yüzde 85'in, hastalığı aile için bulaş sonucu kaptığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Kamil Yılmaz "Çalışma yaptığımız dönemdeki zaman dilimi olan nisan ve mayıs ayında, Türkiye'de çok katı kuralların uygulandığı, izolasyonlara tam uyulduğu için çocuklara da sokağa çıkma yasağı olduğu bir dönemde bulaşın kaynağı aile içi oldu. Anne, baba ya da kardeşlerden birinin pozitifliğiyle çocuklardaki pozitiflik oranının korelasyon gösterdiğini saptadık" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2020 10:17
Değiştirme Tarihi: 21.10.2020 10:17
Son dakika haberi... Koronavirüs çocukların yüzde 85'ine bu şekilde bulaşıyor! İşte o araştırma

Diyarbakır'da koronavirüse yakalanan 0-18 yaş arası 105 çocuk üzerinde geriye dönük bir çalışma yapıldı. 3 ay süren çalışmayla ilgili elde edilen veriler dijital yayın yapan bilim dergisi 'Pediatric Pulmonology'de İngilizce olarak geçen günlerde yayımlandı. Araştırmanın sonuçları hakkında bilgi veren Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Kamil Yılmaz, araştırma konusu 0-18 yaş grubundaki 105 çocuğun nisan ayından haziran ayına kadar hastanede yatan veya kliniklerde tedavi edilmiş hastalardan oluştuğunu söyledi.

105 kişilik hasta grubu içinde hayatını kaybeden hasta olmadığını söyleyen Kamil Yılmaz, yaşı en küçük hastanın ise 1,5 aylık bir bebek olduğunu ifade etti. 

'YÜZDE 85'İN ÜZERİNDE AİLE İÇİ BULAŞ VAR'

105 çocuğun yüzde 85'inin hastalığı aile içinden kaptığını söyleyen Kamil Yılmaz, bunun çok önemli bi rakam olduğunu ifade etti. Araştırma yaptıkları dönemin, kuralların çok katı uygulandığı bir döneme denk geldiğini söyleyen Yılmaz, 'İzolasyonlara tam uyulduğu için çocukların da sokağa çıkma yasağı olduğu bir dönem nedeniyle bulaşın kaynağı aile içi bulaş oldu.' dedi.

Anne, baba ya da kardeşlerden birinin pozitifliğiyle, çocuklardaki pozitiflik oranının korelasyon gösterdiğini saptadık. Yüzde 85'in üzerinde aile içi bulaş var. Hastalık ilk çıktığından beri üstünde durduğumuz ve bakanlığın da uyarılarda bulunduğu en önemli meselenin mesafe olduğu ve temasın belli bir oranda azaltılmasıyla bundan korunabileceğidir" diye konuştu. 

ÇOCUKLARIN YÜZDE 3,5'U HASTALIĞI AĞIR GEÇİRİYOR

Kamil Yılmaz, yaptıkları araştırmaya göre koronavirüse yakalanan çocukların yüzde 3,5'ünün durumunun ağır ilerlediğini dile getirdi. Hastaların yarısında ise asemptomatik ilerlediğini söyleyen Yılmaz, 'İlk vaka Türkiye'de mart ayında görüldü ama bizim vakalarımız Nisan ayına doğru yoğunlaşmaya başladı. Gelen hastaların hepsini taburcu ettik" dedi.

Kaynak: DHA

Etiketler: koroavirüs