Son dakika haberi... Arap Emrah olarak bilinen Emrah Sever'e müebbet hapis! İddianamede dikkat çeken detaylar

Son dakika haberine göre, İstanbul Sultangazi ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde çeşitli suçlar işleyen çetenin elebaşılığını yapan ve Arap Emrah lakabıyla bilinen Emrah Sever'e müebbet hapis cezası verildi. Suç örgütünün yargılandığı 20 sanıklı davada, diğer örgüt üyelerine de ceza yağdı. Arap Emrah, iddianamedeki suçlamaları kabul etmezken, kendisinin örgüt lideri olmadığını, kendilerinden de çete olmayacağını ifade etti. Emrah Sever, "Örgüt suçlamasına yönelik olarak şunu söylemek isterim ki, ben herhangi bir şekilde örgüt lideri değilim. Çete, Emrah'ın adamları gibi suçlamaları kabul etmiyorum. Bizden çete olmaz. Beraatımı talep ediyorum" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 30.09.2020 15:02
Değiştirme Tarihi: 30.09.2020 15:02
Son dakika haberi... Arap Emrah olarak bilinen Emrah Sever'e müebbet hapis! İddianamede dikkat çeken detaylar

Sabah gazetesinden Atakan Irmak'ın haberine göre, duruşma İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sanık Emrah Sever, savunmasında çarpıcı ifadeler kullandı. 

Emrah Sever (Arap Emrah), "Ben iddianamede birinci eylem olarak gösterilen olayda azmettirici olarak suçlanıyorum. Fatih Demir, benim eskiden tanıdığım ve sevdiğim bir arkadaşımdır. Vurulduğunda hastaneye ilk giden kişi benim. Bu olayda aleyhimize tek delil Burak Irmak'ın beyanlarıdır. Burak Irmak, aleyhimize beyanlarını bir buçuk yıl sonra yapmıştır. Irmak'ın aleyhime olan beyanlarını kabul etmiyorum" dedi.

Kendisinin örgüt lideri olmadığını söyleyen Emrah Sever, diğer sanıkların da kendi adamı olmadığını söyledi. İddianamede kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden Arap Emrah, "Örgüt suçlamasına yönelik olarak şunu söylemek isterim ki, ben herhangi bir şekilde örgüt lideri değilim. Diğer sanıklar kesinlikle benim adamlarım değildir. Çete, Emrah'ın adamları gibi suçlamaları kabul etmiyorum. Bizden çete olmaz. Beraatımı talep ediyorum" dedi.

MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Mahkeme yapılan yargılama sonunda Emrah Sever'in örgüt kurmak suçunda yeterli oranda delil olmadığına karar vererek beraatına karar verirken, Sever'in iddianamede 5. eylem olarak gösterilen Burak Irmak'a yönelik kabule göre doğrudan kasıt altında kasten öldürmeye teşebbüs suçunu işlediğini sabit bularak müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Davada yargılan diğer sanıklara çeşitli hapis cezaları verildi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, 5'i firari olmak üzere 20 şüpheli yer almıştı. İddianamede, "Arap Emrah" lakaplı Emrah Sever'in "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma", "Kasten öldürmeye teşebbüs" ve "Kasten yaralama" suçlarından 17 yıldan 32 yıla kadar hapsi istenmişti. Diğer 19 şüphelinin ise "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "Korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme" ve "Kasten yaralama" suçlarından çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptırılmaları talep edilmişti.