Son dakika haberi | Annesini korumak için babasını öldüren 16 yaşındaki İbrahim D.'ye ilk celsede tahliye

İstanbul Sultangazi'de 10 Ekim 2019 günü annesi Saniye D.'ye saldırıp şiddet uygulayan ve bıçakla dilini kesmeye çalışan babası Yusuf D.'yi, annesini korumak için bıçaklayarak öldüren 16 yaşındaki İbrahim D., 18 yıla kadar hapis talebiyle yargılandığı davanın ilk celsesinde tahliye edildi. Yıllardır hem kendilerine hem de annesine babası tarafından şiddet uygulandığını söyleyen İbrahim D., olay gününü anlatırken “Babam annemi boğazından tutup kaldırıp yere fırlattı. Annem bayılmış gibiydi. Babam cebinden bir bıçak çıkarttı ve ‘ağlarsan dilini keserim’ dedi. Annemin nefes alamadığını görünce dayanamadım” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi: 18.08.2020 11:15
Değiştirme Tarihi: 18.08.2020 11:15
Son dakika haberi | Annesini korumak için babasını öldüren 16 yaşındaki İbrahim D.'ye ilk celsede tahliye

Babası ile aynı işyerine çalıştığını söyleyen İbrahim D., olay günü beraber işten çıkıp eve doğru gittiklerini, babasının ise yolda 'işim var' diyerek yanından ayrıldığını söyledi. 

İbrahim D., eve gittiğinde kardeşinin hasta olduğunu öğrendiğini ve annesiyle hastaneye gitmek için evden çıktıklarını ifade etti.

Yolda babası ile karşılaştıklarını söyleyen İbrahim D., olayı şöyle anlattı: Beraber arabaya bindik. Babam yolda sinirliydi ‘eve gidin’ dedi. Arkamızdan babam eve geldi ve annemle tartışmaya başladılar. Babam anemin kafasına yumruk attı. Annem bunun üzerine ağlamaya başladı. Annem ağladıkça babam daha çok sinirlendi ve vurmaya devam etti. O esnada kardeşlerim de ağlamaya başladı ve babam annemi boğazından tutup kaldırıp yere fırlattı. Annem bayılmış gibiydi. Babam cebinden bir bıçak çıkarttı ve ‘ağlarsan dilini keserim’ dedi. Annem bıçağı tutmaya çalışırken eli kesildi”

İbrahim D. bu sırada babasını sakinleştirmeye çalıştığını, babasının ise 'seni de kardeşlerini öldürürüm' diyerek karşılık verdiğini ifade etti.

Bu sözler üzerine geri çekildiğini söyleyen İbrahim D., babasının annesini boğmaya çalıştığını, annesinin yüzünün kıpkırmızı olduğunu fark edince dayanamayıp koltukta babasının bıraktığı bıçağı 2 kez sapladığını söyledi. 

Ardından ağabeyini aradığını söyleyen İbrahim D., "Ağabeyim bana polisi arayacağını ve korkmamam gerektiğini söyledi. Babam evde devamlı annemle kavga ederdi. Beni, kardeşlerimi ve annemi devamlı döverdi” açıklamasında bulundu.

Duruşmada anne ve İbrahim D.'nin kardeşi Muhammed D. de dinlendi. Anne Saniye D., eşinin sürekli kendilerine şiddet uyguladığını, 9 yıl önce şiddet nedeniyle hamileyken düşük yaptığını belirtti. 

İLK CELSEDE TAHLİYE KARARI

Avukatın savunmasının ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı.

Mevcut delil durumunu, tanık beyanlarını ve tutuklulukta geçirilen süreyi değerlendiren mahkeme İbrahim D.’nin tahliyesine hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Kaynak: İHA