SON DAKİKA | Erzurum'da 5,1 büyüklüğünde deprem oldu

Gelen son dakika haberine göre, Erzurum'da merkez üssü Köprüköy olan 5,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin Ağrı, Diyarbakır ve Muş'tan da hissedildiği açıklandı. Erzurum Valisi Okay Memiş, merkez üssü Köprüköy ilçesi olan 5,1 büyüklüğündeki depremde, Topçu Mahallesi'nde enkaz altında kalan 2 kişinin sağ çıkarıldığını bildirdi. Öte yandan deprem sonrası Köprüköy-Hınıs arasındaki yol heyelan nedeniyle kapandı.

Yayınlanma Tarihi: 19.11.2021 16:04
Değiştirme Tarihi: 19.11.2021 18:40
SON DAKİKA | Erzurum'da 5, 1 büyüklüğünde deprem oldu

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 15.40'ta merkez üssü Erzurum'un Köprüköy ilçesi olan 5,1 büyüklüğünde Deprem kaydedildi. Öğleden sonra olan depremin 6,94 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi. Herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı bildirildi. Deprem Ağrı, Diyarbakır ve Muş'tan da hissedildi.

Depremin büyüklüğünü Kandilli ise 5.2 olarak duyurdu.

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Köprüköy ilçesinde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki deprem sonrası, şu an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır." denildi.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yaptığı açıklamada, "Bölge Afet Koordinasyon Merkezimiz etkilerini araştırıyor. Geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

ARTÇI SARSINTILAR

Erzurum Köprüköy'de, saat 15.40'ta meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremden sonra artçı sarsıntılar oldu. Saat 16.04'te Köprüköy'e 18 kilometre uzaklıktaki Pasinler ilçesinde 1.7 büyüklüğünde deprem olurken, Köprüköy'de saat 16.04'te 1.8 ve saat 16.13'te 2.2 büyüklüğünde artçı sarsıntılar meydana geldi. Saat 16.20'de merkez üssü Pasinler ilçesi olan 1.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Köprüköy'de ise saat 16.26'da 2.0, 16.31'de ise 1.4 büyüklüklerinde 2 sarsıntı daha oldu.

VALİ'DEN AÇIKLAMA: 2 KİŞİ SAĞ ÇIKARILDI

Erzurum Valisi Okay Memiş, merkez üssü Köprüköy ilçesi olan 5,1 büyüklüğündeki depremde enkaz altında kalan 2 kişinin kurtarıldığını ifade etti.

Vali Memiş, Köprüköy ilçesinde bulunduğunu ve gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerinin mahallelerde tarama faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Memiş, "Topçu Mahallesi'nde enkaz altında kalan 2 kişi sağ çıkarıldı. Ekiplerin bölgede çalışmaları devam ediyor." dedi.

 "DUVARLAR YIKILMIŞ"

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kaymakam beyle görüştüm henüz bir haber yok. Buradaki evler tek katlı evler. Duvarların yıkıldığını söyledi. AFAD kurtarma ekiplerimizi yola çıkardık. İnşallah acılı bir haber almayız. Bölgede neler yapabiliriz onun hazırlığındayız. Gerekenleri yapacağımızı ifade ederim." şeklinde konuştu.

FUAT OKTAY: CAN KAYBI YAŞANMAMASI SEVİNDİRİCİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Erzurum'da meydana gelen depreme ilişkin, "İlgili kurumlarımız yaraları sarmak üzere ilk andan itibaren bölgede. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı yaşanmaması sevindirici." bilgisini verdi.

Oktay, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Erzurum'da meydana gelen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlgili kurumlarımız yaraları sarmak üzere ilk andan itibaren bölgede. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı yaşanmaması sevindirici. Rabbim ülkemizi her türlü afetten korusun." ifadelerini kullandı.

BAKAN KURUM'DAN AÇIKLAMA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Merkez üssü Erzurum'un Köprüköy ilçesi olan 5,1 büyüklüğündeki depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İl Müdürlüğü ekiplerimizi gerekli incelemeleri başlatmaları için bölgeye sevk ettik. Erzurum'umuza ve ülkemize geçmiş olsun." dedi.

BAKAN YANIK: EKİPLER SAHADA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Erzurum'daki depremden etkilenen bölgelerde vatandaşlara destek vermek üzere ekiplerin sahada olacağını bildirdi.

Yanık, Twitter hesabından, Erzurum Köprüköy'de meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depreme ilişkin paylaşımda bulundu.

Bakan Yanık paylaşımında şunları kaydetti:

"Erzurum'da meydana gelen depremden etkilenen bölgelerde Bakanlık olarak vatandaşlarımıza destek vermek üzere ekiplerimizle sahada olacağız. Can kaybı olmamasını temenni ediyorum. Geçmiş olsun."

"ÇOK ŞİDDETLİ HİSSEDİLDİ"

DHA muhabiri Salih Tekin de depremin çok şiddetli hissedildiğini belirterek, 'Herkes şaşkınlıkla izledi. Bir hasar var mı inceleniyor. Valilik, AFAD ve Kaymakamlık şu ana kadar bir hasar bilgisi yapmadı' dedi.

HINIS KARA YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Deprem anında sarsıntının etkisiyle Hınıs-Köprüköy kara yoluna kaya parçaları düştü. Trafiğe kapatılan kara yolunda jandarma ekipleri güvenlik önlemi aldı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yolun açılması için çalışma başlattı.

"DEPREM SÜRPRİZ DEĞİL"

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan sürpriz bir depremin olmadığını söyledi. Eyidoğan bu tür depremlerde bir hasarın beklenmediğini belirterek, 'Bazı kerpiç yapılarda çatlaklar olabiliyor. O konuda bir rapor var mı bilgimiz yok. Orta kuvvetle sınırlandırdığımız bir deprem.' dedi.

"DOĞU ANADOLU'NUN EN TEHLİKELİ BÖLGESİ"

Deprem uzmanı Osman Bektaş, A Haber'de yaptığı açıklamada, "Depremin bölgedeki etkileri ne olabilir 5 büyüklüğünde deprem de olsa çevredeki faydaları az çok etkiler. Diğer fayların depreme ne kadar hazır olup olmadığına bağlı. 5 büyüklüğünde depremin yer altında çıkardığı enerji 2 ton patlayıcıya karşılık gelir. Bu 2 ton patlayıcı çevrede bir fiziksel değişim oluşturuyor. yakın bölgedeki faylarda bir etkileşim oluşturuyor. Bazı fayları depreme yakınlaştırırken bazılarını uzaklaştırır. Bunu da zaman gösterecek. Bir araba lastiğinin basıncı dahi çevredeki fayların hareket etmesine sebebiyet verebilir. Bölge zaten Doğu Anadolu’nun en tehlikeli bölgesidir. Depremin olduğu yer de nüfus yoğunluğunun olduğu bir bölge. Umarım daha fazla depreme hazırlık çalışmalarına önem verilir." dedi

SON İKİ HAFTADA 4. DEPREM

Son iki haftada Konya, Malatya ve Düzce'den de aynı büyüklükte deprem haberleri gelmişti.

İlgili Sayfalar: Playlist