SON DAKİKA | EPDK'dan elektrik kesme açıklaması! Artık bu durumlarda elektrikler kesilemeyecek...

Gelen son dakika haberine göre, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz elektrik kesimlerine ilişkin açıklamada bulundu. Yılmaz, “65 yaş üstü tüketiciler, engelli tüketiciler ve şehit aileleri ve muharip/malul gazilerin elektriği, borcundan ötürü 3 ay boyunca kesilemeyecek. Mağduriyet oluşmaması için cuma günleri, resmi ve dini bayramlarda ve bu bayramların bir önceki gününde, yani arifesinde, elektrik kesme işlemi yapılamayacak” dedi. Buna göre kesinti sayı ve sürelerinde iyileştirme yapamayan elektrik dağıtım şirketlerine ceza verilecek.

Yayınlanma Tarihi: 21.12.2020 11:09
Değiştirme Tarihi: 21.12.2020 11:51
SON DAKİKA | EPDK'dan elektrik kesme açıklaması! Artık bu durumlarda elektrikler kesilemeyecek...

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) bütün dağıtım şirketlerinin uyması gereken kuralları içeren ve bir Yönetmelik ile dört adet usul-esastan oluşan kalite mevzuatı paketini kabul etti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; “Her iki yönetmelikte de kırmızı çizgimiz kaliteli hizmet ve tüketici memnuniyeti” bu yeni dönemde kaliteden taviz veren, tüketici mağduriyetine sebep olan şirketler ağır cezalarla karşılaşacak” dedi.

Kesinti sayı ve sürelerinde iyileşme yapmayan şirketlere ceza uygulanacak

Başkan Yılmaz, yeni dönemle birlikte elektrikte kesinti sayısı, süre ve miktarında önemli iyileştirmeleri beraberinde getirecek hem teşvik edici hem de caydırıcı düzenleme yaptıklarını söyledi.

Kalite faktörü bileşenleri ile bu bileşenlerin ödül ve ceza puanlama mekanizmasının, kullanıcı memnuniyetinin iyileştirilmesi yönünde elektrik dağıtım şirketleri için daha fazla teşvik edici olmasını beklediklerini kaydeden Yılmaz: “Kesinti sayı ve sürelerinde iyileştirme yapamayan elektrik dağıtım şirketlerine ceza verilecek” dedi.

Kullanıcı memnuniyetinin artırılması için bağlantı talebinde bulunan kullanıcı, inşaata ilişkin yapı ruhsatının sunulmasına dayalı olarak elektrik dağıtım şirketleri ile bağlantı anlaşması yapabiliyor.