Son dakika... En çok vakanın görüldüğü illeri açıklayan Bakan Fahrettin Koca 8 Temmuz verilerini de paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu üyeleriyle gerçekleştirdiği toplantının ardından canlı yayında açıklamalarda bulundu. 8 Temmuz koronavirüs tablosunu paylaşan Bakan Koca, son 24 saatte 1041 yeni vakanın tespit edildiğini, son 24 saatte 22 vatandaşımızın da hayatını kaybettiğini söyledi. Sağlık Bakanı ayrınca en çok vakanın görüldüğü illeri de canlı yayında paylaştı. Soru cevap kısmında kurban bayramıyla ilgili yöneltilen soruya cevap veren Bakan Koca, toplantıda bu konunun kısmen gündeme geldiğini, ülke genelinde bir kısıtlamanın olmayacağını ifade etti. Vaka sayısının durumuna göre bölgesel kısıtlamalara gidilebileceğini işaret eden Bakan Koca,  'İl bazında kısıtlamalar söz konusu olabilir.' dedi.

Yayınlanma Tarihi: 08.07.2020 20:09
Değiştirme Tarihi: 08.07.2020 20:20
Son dakika... En çok vakanın görüldüğü illeri açıklayan Bakan Fahrettin Koca 8 Temmuz verilerini de paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamadan öne çıkanlar şu şekilde:

Hastalığın bulaşmasını karşılıklı kurallara uyarsak önleyebiliyoruz. Filyason çalışmalarında çok sayıda vakanın kaynağının düğünler olduğunu gördük.

Devletimiz bazı tedbirleri uygulamaya koymuştur. 8 ilimizde asker uğurlamaları yasaklanmıştır. Din görevlilerimiz, riskleri önlemek için çalışma başlatmıştır. Güvenlik güçlerimiz önlemler almaktadır. Düğün ve nişanlar törenlerinde toplum sağlığı adına gözlemci bulundurulması yönünde hazırlık vardır.

Çok sayıda bakanlığımızla işbirliği içindeyiz. Amaç tedbirlerin daha yaygın uygulanması, tedbirleri uymayanların, uyanları riske atılmasını önlenmesidir. 

SON 1 HAFTADA 18 BİN KİŞİYE PARA CEZASI UYGULANDI

Bu işte kendini düşünen, toplumu da düşünmüş olur. Kendini riski atan, topluma karşı sorumluluğunu da çiğner. Konunun ahlaki tarafı da var, bunu gözardı edemeyiz. Hekimlerimizi bakanlığımızın çalışanlarını bizleri gerçekten düşündüren bir duruma değinmek zorundayım. Verilen bilgilere göre, son 1 hafta içinde 81 ilimizde covid-19 tedbirlerine uymadığı için yaklaşık 18 bin kişiye para cezası kesilmek zorunda kalınmıştır. Oysa, tedbirlere uyum kendiliğinden olabilmeliydi. Yaptırıma ihtiyaç duyulmamlıydı. Maske kullanılmalıydı. Mesafe kabul edilmeliydi. Bu yaptırımlar devam etmektedir. 

"5 İL PİK SEVİYESİNDE"

Yeni vaka sayılarımız bin seviyelerinde, bu vaka sayılarınıın neden bu seviyede kaldığının sebebi de belli. 

Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep, Urfa başta olmak üzere bazı illerde hastalık pik seviyesine ulaşıyor. Bu şehirler en yüksek vaka sayılarını yeni görmektedir. Buradaki vaka artışlarını tedbirlerin gücü ile azalacağını düşünüyoruz. Mevcut durum Türkiye ortalamasına ilişkin genel dağılımdan çok, belli şehirlerdeki artışlardan kaynaklanmaktadır. Hastalığın tırmanışta olduğu ülkeler sonbahar için karamsardır, bunu bizim de hesaba katmamız gerekmektedir.

8 TEMMUZ KORONAVİRÜS TABLOSU

Bakan Koca, bilim Kurulu Toplantısı ardından yaptığı açıklamada 8 Temmuz Türkiye koronairüs tablosuna ilişkin verileri de paylaştı. Bakan Koca son 24 saatte 1041 kişiye koronavirüs teşhisinin konulduğunu belirtirken, son 24 saatte hayatını kaybeden kişi sayısının 22 olduğu belirtti. Twitter'dan da şu cümleleri paylaşan Bakan Koca, "Bazı büyük kentlerde en yüksek haftalık vaka sayıları salgının 5. haftasında görülmüştü. Tedbirlerle bunu düşüşler izledi. 13 ilimizde en yüksek haftalık vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmaktadır. Yeni vakalar belli illerde yoğunlaşmaktadır" dedi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

PİK RAPORLARI

İllerimizin pik yapma durumunu gösteren tablo. İstanbul'un piki tamamladığını görüyoruz. Ama Anadolu'daki illerimizin bu piki daha tamamlamadığını gösteren Sakarya, Ankara, Eskişehir gibi.  İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir'de 5. haftada pili yaptığını görüyoruz. 14. haftada Hakkari ve Kütahya.

EN ÇOK VAKA GÖRÜLEN İLLER

İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa

BAYRAM SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Bugün kısmen Bilim Kurulu'nda gündeme geldi. Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalarda salgının seyrine göre netleşmiş olur. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Bir takım tedbirlerin olabileceği. İl bazında kısıtlamalar söz konusu olabilir.

TEST SONUÇLARI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA AÇILACAK

Testler geçen hafta tamamlandı. Fakat çalışmayı kabul etmeyen her birey için belirlenen 2'de yedek belirtilmişti. 2 yedeğinde kabul etmediği 18 bine yakın kişi oldu. 18 bin kişi olmayınca biz bitirmek istemedik. Çünkü önemli bir çalışma olacak. Yeni 18 bin kişinin bize sunulmasını istedik. 1-2 gün içinde belirlenecek. Tahmini önümüzdeki hafta açıklamış olacağız.

OKULLAR AÇILACAK MI? NELER OLACAK? 

Uygulanamayacak hiçbir şeyi biz önermeyiz. Uygulanabilir olduğunu tartıştıktan sonra en uygun çözüm biz seçmiş oluruz. 31 Ağustos'ta okulların açılacağı, bir takvim belirtileceği için oldu. Eğer salgının seyrinde bir değişme olursa daha önce yapıldığı gibi uzaktan eğitim ya da hibrit gibi bir tavsiyeyi Bilim Kurulu önerebilir. 

Bu anlamda özellikle belirtile önerdiğimiz 4 metre kapalı alanın olduğu şeklinde. Sınıfta 1 metre mesafenin korunması. Detaylarıyla ilgili de, ilgili taraflarda zaten bizim halk sağlığı ve bilim kurulu ekibi çalışıyor olmuş olacaklar. Bazı okullar için beden eğitimi ya da hareketin yoğun olduğu yerler için bu metreleri 4 metreye kadar olduğu şeklinde ifade edilebilir. Detayları önümüzdeki haftalarda daha netleştirmiş olacağız.

GRİP AŞISI ÖNERİLİYOR MU?

Grip aşısını bildiğiniz gibi riskli grubu için, belirli bir yaşın üstünde olan hasta grubu için önerdiğimizi biliyorsunuz. Geçen seneye göre daha fazla talep olacağını biliyoruz. Geçen seneye göre bu sene daha fazla grip aşısı siparişi verdik. Bir sorun yaşanmayacağını söyleyebilirim.