Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan NATO açıklaması!

Son dakika haberlerine istinaden, Dışişleri Bakanlığı'ndan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'ün duyurusu üzerine Türkiye-Yunanistan arasında teknik görüşme kararına ilişkin gelişmeler yaşandı ve açıklamada Bakanlık tarafından, "Ön koşulsuz diyaloğa hazır olduğumuzu hatırlatırız"  ifadelerine yer verildi. İşte, NATO açıklamasına dair detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 03.09.2020 23:31
Değiştirme Tarihi: 03.09.2020 23:33
Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan NATO açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"NATO Genel Sekreteri Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin azaltılması, deniz ve hava unsurları arasında istenmeyen kazaların önlenmesi için bir inisiyatif almıştır.
Ülkemiz tarafından da desteklenen bu inisiyatif Genel Sekreterin bugün açıkladığı üzere, iki ülke arasında NATO bünyesinde askeri - teknik nitelikteki görüşmelerin başlatılmasına matuftur.
Ayrıştırma (de-confliction) odaklı bu görüşmeler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili meselelerin çözümüne değil, esasen iki ülke askeri makamları arasında evvelce ikili düzeyde de ele alınan düzenlemelerle alakalıdır. Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz.
Diğer taraftan, ülkemizin Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz."

(Hürriyet)