Son dakika... Canlı yayında önemli açıklamalar yapan Bakan Fahrettin Koca vaka sayısını paylaştı

Dünyada ve Türkiye'de artan koronavirüs vakaları sonrası tedbirler iyiden iyiye artarken ülkemizdeki son durum da merak ediliyor. Vatandaşlar, koronavirüs salgınındaki son rakamları ve son durum hakkında bilgilere ulaşmaya çalışıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki koronavirüs salgınına dair en yeni en güncel verileri canlı yayında aktardı... Bakan Koca basın mensuplarına yaptığı açıklamanın ardından, 25 Eylül 2020 Türkiye koronavirüs tablosunu paylaştı. "Bugün tespit edilen 1.665 yeni hastamız var. Bölgesel çalışmalarımızın neticesini görmeye başladık." diyen Bakan Koca, "Önümüzdeki günlerde yeni hasta sayılarının salgını kontrol altına aldığımızı göstereceğine inanıyorum. Virüsle hep birlikte mücadele edelim." ifadelerini kullandı. Bakan Koca'nın paylaşımına göre Türkiye'de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 73 kişi hayatını kaybetti. Yapılan 112 bin 885 test sonucu 1665 kişide koronavirüs tespit edilirken, son 24 saatte 1318 kişi de iyileşti. 

Yayınlanma Tarihi: 25.09.2020 20:27
Değiştirme Tarihi: 25.09.2020 20:27
Son dakika... Canlı yayında önemli açıklamalar yapan Bakan Fahrettin Koca vaka sayısını paylaştı

İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bugünkü açıklamaları...

"Grip bildiğiniz gibi ateş, kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Koronanın da belirtileri aynıdır. Hasta şüphelisi bu sebeple artacaktır. Karşımızda şimdi 2 virüs var. Bunları yenecek 3 savunmamız bulunuyor. Maske, mesafe ve temizlik. Bulaşıcı hiçbir hastalığı hafife almayın, söz konusu korona ise asla hafife almayın. Virüs sizden güç yetiremeyebilir ama sizden bulaşan virüs o insanı bir nefese muhtaç eder.

Salgın alevlendiği zaman tüm dünyada birden alevleniyor. Korona sebebiyle tedavi gören insan sayısı 6,5 milyona, hayatını kaybeden insan sayısı 1 milyona yaklaşmıştır. DSÖ ülkeleri daha etkin mücadeleye davet etmektedir. Bilim Kurulumuzun bu aylarla ilgili uyarılarını sizlerle birçok kez paylaştım. Korona karşı aldığımız tedbirleri uygularsak gribe karşı da korunmuş oluruz.

Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68 olarak kayıtlara geçti. Kullandığımız ilacın ölümleri yüzde 30 azalttığı belirlendi. Samsun, Amasya, Çorum, Ordu, Sinop ve Tokat illerimizde vaka sayılarında düşüş var.Samsun, Amasya, Çorum, Ordu, Sinop ve Tokat'taki başarı oranı ülke çapında yayılacak. 

Samsun yükselişteydi son bir haftada üçte bir oranında yüzde otuz oranında vaka sayısında düşüş sağlandı. Samsun'da yatak doluluk oranı yüzde 62.

Yaşadığımız ve tekrarlanan şiddet olaylarıyla ilgili, şiddet karşısındakine zarar verir ama failini ruhen küçültür. İnancıma göre bu toplum sağlık çalışanına zarar vereni dışlar.

Tünelin ucunu göründüğünü bilerek sıkı tedbirle salgından çıkalım. Çok değil az yolumuz kaldı. Bizlerin de görevlerini layıkıyla yerine getirmeye çalıştığımıza inanın.

Günlük test sayımız 110 binin üzerinde, bu test sayısı bazı ülkelerin haftalık test sayısıdır.

İçişleri Bakanlığı ile işbirliği içinde illerimiz Hıfzısıhhalarla aldığımız yerel uygulamalar var. Gün boyunca Samsun, Amasya, Çorum, Tokat, Ordu, Sinop'un salgınla mücadelede geldiği noktayı, personel ve yatırım ihtiyaçlarını gözden geçirdik."

25 EYLÜL 2020 KORONAVİRÜS TABLOSU

Bakan Koca basın mensuplarına yaptığı açıklamanın ardından, 25 Eylül 2020 Türkiye koronavirüs tablosunu paylaştı. "Bugün tespit edilen 1.665 yeni hastamız var. Bölgesel çalışmalarımızın neticesini görmeye başladık." diyen Bakan Koca, "Önümüzdeki günlerde yeni hasta sayılarının salgını kontrol altına aldığımızı göstereceğine inanıyorum. Virüsle hep birlikte mücadele edelim." ifadelerini kullandı. Bakan Koca'nın paylaşımına göre Türkiye'de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 73 kişi hayatını kaybetti. Yapılan 112 bin 885 test sonucu 1665 kişide koronavirüs tespit edilirken, son 24 saatte 1318 kişi de iyileşti. 

Haber ile ilgili metin girin!.

ABD BÜYÜKELÇİSİ'NE YANIT

Özellikle sayın büyükelçinin yaptığı açıklamayı talihsiz buluyorum. Maliye bakanlığımız dahil olmak üzere üniversite hastanemizin ilaç ve tıbbı malzemeyle ilgili eskiden gelen borç sorunu çözmek için bir yaklaşımı oldu. Bununla ilgili de görüşmelere başlandı. İlaçla ilgili genel anlamda bir sorunun olmadığı, malzemelerle ilgili görüşmeleri başladı. Sömürge ülkelerindeki yaklaşımları hatırlatıyor. Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını hatırlamak isterim.

OKULLARDA VAKA DURUMU

Vaka sayısında, eğitim alan öğrenciler açısından söylüyorum, herhangi bir artışın olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye genelinde 3-4 il dışında vaka sayılarında önemli oranda düşüş olduğunu ifade etmek istiyorum. Demin 6 ildeki düşüş oranını ifade ettik. Şu dönemde ayrıca vaka sayısının düşmekte olduğunu, şu anda önemli bir sorun yok. Önümüzdeki haftalarda bilim kurulu değerlendirme yaparak kademeli geçişle ilgili önerisini sunacaktır.

SAĞLIK PERSONELİ ALIMI OLACAK MI?

Bu dönemde açılan hastaneler oldu ve açılacak hastaneler de var. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde alınabilecek personelin ne kadar olacağı, ne zaman alınması gerektiğiyle ilgili bir açıklama olacak. Yani bu yıl alım için çıkmış olacağız.

YENİ TEDBİRLER UYGULANACAK MI?

Bu dönemde ilave daha sert tedbirler almak gibi bir yaklaşımımızın olmadığını ifade etmek isterim. Bu yer yer bazı illerimizde sorun olduğumuzda kurullarımız ilçe, mahalle, köy bazında kısıtlama yetkisi almaya sahip. Türkiye'de ilave yasak düşünülmüyor. Ama bizim tedbirlere uyumumuz çok önemli. Mesafe ve maskeyi önümüzdeki aylarda daha yaygın şekilde olmamız gerekiyor. Ayrıca ilave olarak HES kodunu biliyorsunuz. Bütün vakalarımız uygulamada yer alıyor. Pozitif ve temaslıların hareketini engellemek, izolasyonunu mutlaka sağlamaya çalışıyorum.