Son dakika... Bu kentlerde yaşayanlar dikkat! Nisan’da kar yağacak mı?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hafta için hava durumu raporunu yayımladı.  Hava sıcaklığının yurt genelinde 1 ila 3 derece artacağını açıkladı. Türkiye'nin birçok bölgesinde bugün yağışlar kar ve yağmur şeklinde görülecek. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen'de İstanbul için uyarıda bulunarak hafta sonu doğuda kar yağışının devam edeceğini açıkladı. Bugün 10 ile sarı ve turuncu kodlu uyarı verildi. Öte yandan Nisan ayında kar yağacağı gündemde yer aldı. İşte yeni hava durumu raporu...

Yayınlanma Tarihi: 21.03.2022 10:10
Değiştirme Tarihi: 21.03.2022 10:10
Son dakika... Bu kentlerde yaşayanlar dikkat! Nisan’da kar yağacak mı?

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yurdun genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara (Edirne hariç), Batı Karadeniz, Orta ve doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun doğusu ile Konya, Ankara, Kırşehir, Sivas, Çankırı ve Kırıkkale çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile İstanbul çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının yurt genelinde 1 ila 3 derece artacağı, ancak ülke genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzeyli yönlerden, güneydoğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde hafif kar yağışlı 3

İstanbul: Çok bulutlu, sabah saatlerinde hafif yağmurlu 7

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 11

Adana: Parçalı bulutlu 15

Antalya: Parçalı bulutlu 15

Samsun: Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu 6

Trabzon: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 6

Erzurum: Çok bulutlu, sabah saatlerinde kar yağışlı 1

Diyarbakır: Parçalı bulutlu 8

KAR YAĞIŞI UYARISI

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bugün İstanbul’un doğusu hafif yağmur yarın ve çarşamba günü Marmara’da yağmur bekleniyor. Çarşamba, Perşembe İç Anadolu ve Karadeniz’in iç Doğu Anadolu’nun doğusunda kar, kıyılarda yağmur. Cuma Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz kıyısında yağmur İç Anadolu kuzeyi ve Karadeniz’in iç kesimlerinde kar var. Hafta sonu doğuda kar yağışı bekleniyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

SARI KODLU UYARI VERİLEN İLLER

Meteoroloji 10 il için uyarı verdi. İşte o iller; Çanakkale, Hakkari, Muş, İzmir, Ağrı, , Tunceli, Bingöl, Balıkesir, Bitlis, Van.

NİSAN'DA KAR YAĞIŞI

Ocak ve Mart ayındaki kar yağışı sonrası Nisan ayında kar yağacağı gündemde yer aldı. Ancak Meteoroloji’den henüz resmi bir açıklama ve hava tahmin raporu yayınlanmadı.

 

İlgili Sayfalar: Playlist