Son dakika... Başsavcılık harekete geçti, konseri iptal edildi: Halil Sezai'den yeni açıklama

Dün sosyal medyayı sallayan Halil Sezai olayıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Halil Sezai'nin gece Kadıköy'deki evinde polis tarafından gözaltına alındığı belirtilmişti. Yaşanan tartışma ve itiş kakış nedeniyle gözaltna alındığı iddia edilen Halil Sezai'nin, 67 yaşındaki adamı dövdüğü görüntüleri ortaya çıkmasıyla meselenin böyle olmadığı anlaşılmıştı. Olay sonrası sosyal medyada Halil Sezai'ye büyük bir tepki gösterilirken, taraflardan da açıklamalar gelmişti. Ünlü şarkıcı ve oyuncu Halil Sezai Paracıkoğlu'nun 67 yaşındaki komşusu Hüseyin Meriç, 'Kaçmasaydım öldürecekti' derken, Sezai, '5 aydır beni taciz ediyordu, yaptığım şey hayvanlık' diyerek özür dilemişti. Sezai'nin avukatı, olayla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Öte yandan konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan da bir açıklama geldi.

Yayınlanma Tarihi: 17.09.2020 10:14
Değiştirme Tarihi: 17.09.2020 13:52

Her şey birkaç ay önce Halil Sezai'nin Tuzla'da bir villa kiralaması ve kiraladığı bu villada film çekmesiyle başladı. İddaya göre, aralarında saldırıya uğrayan 67 yaşındaki Hüseyin Meriç'in de olduğu site sakinleri, Halil Sezai'nin film çekimi sırasında siteye ait ortak kullanım alanlarını da işgal ettiğiydi. Hatta site sakinleri bu nedenle belediyeye şikayette de bulundu. 67 yaşındaki Meriç, tartışmaların büyümesi üzerine evinin çevresini kamerayla donattı. Geçen salı Sezai ile arasında tekrar tartışma çıktı. Şarkıcı, elinde odunla evine gittiği adamı darp etti. Sokağa taşan kavgayı kameralar kaydetti.

HASTAYIM’ DEDİM, VURDU 

Yaşlı adam darp esnasında Kelime-i Şehadet getirdi. Sezai ise “Ezan mı okuyorsun” diyerek vurmaya devam etti. Meriç olayla ilgili, “Tansiyon ve kalp hastasıyım. Vurduğunda öleceğim diye düşündüm. Hastayım dedim, yine vurdu” dedi. Meriç olayın ardından oğlu Mesih Meriç Behkam ile Tuzla Emniyet Müdürlüğü’ne giderek şikâyette bulundu. Halil Sezai ile yönetmen Aytaç Ağırlar, Ecem Ağırlar ve Mustafa Taner Okçular, ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

"İstanbul ili Tuzla ilçesindeki bir villa sitesinde 15.09.2020 tarihinde Halil Sezai Paracıkoğlu’nun da aralarında bulunduğu bir grubun karıştığı kavgayla ilgili kolluğa ihbarda bulunulması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır.

KOLLUK KUVVETLERİNE TALİMAT VERİLDİ

Soruşturma kapsamında olayın komşu villalardaki kişiler arasında yaşandığı belirlenmiş, tarafların karşılıklı beyanları alınmış ve kolluk ekibine ’iddialar doğrultusunda delil toplanması ve akabinde Cumhuriyet Başsavcılığımıza bilgi verilmesi’ yönünde talimat verilmiştir. Mağdur Hüseyin Meriç isimli kişi hakkında doktor raporunda basit tıbbı müdahale ile giderilebilir nitelikte hafif şekilde yaralanma olduğunun belirtilmesi üzerine şüpheliler serbest bırakılmıştır.

4 SUÇTAN İFADESİ ALINACAK

Devam eden araştırmalar kapsamında 16.09.2020 tarihinde kamuoyuna yansıyan ve sonradan soruşturma dosyasına giren görüntüler ve alınan beyanlar doğrultusunda soruşturma genişletilmiş olup, şüpheli Halil Sezai Paracıkoğlu hakkında ’Silahla Kasten Yaralama’, ’Hakaret’, ÿ’Konut Dokunulmazlığını İhlal’ ve ’Tehdit’ suçlarından ifadesi alınmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığımızda hazır edilmesi yönünde kolluğa ek talimat verilmiştir. Soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkarılması ve suç işleyen kişiler hakkında yasal gereğine tevessül edilmesi için gerekli tüm işlemler titizlikle sürdürülmektedir."

Halil Sezai önce sosyal medyada bir açıklama yayınlayarak özür diledi daha sonra da avukatı aracılığıyla şu açıklamayı yaptı;

Öncelikle müvekkilimizin, dün sabah saatlerinde yaşanan talihsiz olayın merkezinde yer aldığı için son derece üzgün ve pişman olduğunun bilinmesini isteriz. Şiddetin ne fiziksel ne de psikolojik hiçbir türü kabul edilemeyeceği gibi, hiçbir makul gerekçesi de olamaz. Müvekkilimiz, kamuoyuna karşı olan mahcubiyeti ve şiddetin hiçbir makul açıklaması ve gerekçesi olamayacağına dair inancı sebebi ile konuşmama kararı almıştır.

GÖRÜNTÜLER ÜZERİNDE OYNANDI İDDİASI

Müvekkilimiz kararına sadık kalacağını beyanla; yalnızca, üzüntü ve pişmanlığını dile getirmek, kamuoyundan özür dilemek ve yaşanan talihsiz olayın esasında medyaya servis edildiği gibi gerçekleşmediğini beyan etmek istemiştir. Olayla ilgili şahısların, olaya ilişkin görüntüleri ellerinde bulundurmalarının avantajı ile bilinçli ve manipülatif bir şekilde görüntüler üzerinde oynayarak (kesip-düzenleyerek) yaşananları farklı şekilde lanse etmeye çalıştığının, bu amaçla görüntülerin medyaya bu şekilde servis edildiğinin bilinmesini isteriz.

"HALİL SEZAİ'NİN ANNESİNE AĞZA ALINMAYACAK KÜFÜRLER ETTİ"

Bu şekilde medyaya servis edilen görüntülerde ilgili şahsın küfürleri, tehditleri ve müvekkile uyguladığı şiddete ilişkin kısımların kesildiğine dikkat çekmek isteriz. İlgili şahıs daha önce de sarhoş bir şekilde müvekkilin yaşlı annesine ağza alınmayacak küfürler ve tehditler savurmuştur. Olayın esasen nasıl geliştiği yargılama sürecinde ortaya çıkacaktır ancak kısaca kamuoyunu bilgilendirmek gerekir ise; talihsiz olay müvekkilimizin yönetmeni Murat Aytaç Ağırlar’ın bahçesinde gerçekleşmiştir, ilgili şahıslar da Murat Aytaç Ağırları’ın komşusudur.

"ÇEKİMLERE ENGEL OLDULAR"

İlgili şahıslar, Murat Aytaç Ağırlar ile süregelen şahsi problemleri sebebi ile uzun süredir Murat Aytaç Ağırlar ile yapmaya çalıştıkları projenin çekimleri sırasında her seferinde yüksek ses ile kayıt/müzik açarak elinde içki şişeleriyle yönetmene ve müvekkilin annesine küfürler savurmak suretiyle defalarca rahatsız etmiş; projenin çekimine ve işlerini yapmalarına engel olmuşlardır.

Müvekkilimiz ve yönetmeni ilgili şahısları bu hususta defaatle uyarmasına rağmen ilgili şahısların tutumunda herhangi bir değişiklik olmadığı gibi aksine tacizleri artarak devam etmiştir. Müvekkil ve Murat Aytaç Ağırlar işlerinin daha fazla sekteye uğramaması adına yeni bir adres arayışı içine girmiştir. Arkadaşları tarafından önerilen başka bir kiralık yeri görmeden önce; ilgili şahıslar ile eskiden kaynaklanan samimiyetine güvenerek orta bir yol bulunabilir ise yeni bir yer kiralamalarına gerek kalmayacağı düşüncesi ile son kez ilgili şahıslarla konuşmak istemiştir.

Bu amaçla ilgili şahıslarla görüşmeye giden müvekkilimiz, ilgili şahısların sinkaflı hakaret ve tehditleri ile karşılaşmıştır. Bunun üzerine taraflar arasında arbede yaşanmıştır. Arbedenin akabinde müvekkilimiz ve arkadaşları araçlarına binerek olay yerinden uzaklaşmaya çalışmış ancak birkaç sokak ötede ilgili şahıslar, deyim yerinde ise eşkıya gibi arabanın önünü keserek sinkaflı hakaret ve silahla tehditlerde bulunmuşlardır.