Son dakika: Bakan Nureddin Nebati'den flaş asgari ücret duyurusu!

7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında 1 Aralık'ta başlayan süreç devam ediyor. Haber merkezlerine Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda saat 11.00'de toplanacağı bilgisi düştü. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Asgari ücretlerle ilgili bugün açıklama yapılacak. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada enflasyon karşısında ezdirilmeyen bir oranı hep beraber görmüş olacağız." dedi.

Yayınlanma Tarihi: 16.12.2021 12:30
Değiştirme Tarihi: 16.12.2021 12:30
Son dakika: Bakan Nureddin Nebati'den flaş asgari ücret duyurusu!

7 milyona yakın çalışan ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç devam ediyor. Yeni gelen bilgilere göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıyor.

CNN Türk Muhabiri Gülşen Coşkun asgari ücretteki son gelişmeleri aktardı. Coşkun konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Saat 11’de bir toplantı var ama bu 4’üncü toplantı değildir. En azından henüz bakanlık resmi bir açıklamayla son toplantının yapılacağı bilgisin paylaşmadı.

Resmi toplantıların olduğu ve bunun dışında teknik düzeylerin olduğu bir süreç oluyor. Bugün bakanlıkta olması beklenen bu toplantının teknik müzakerelerin devam ettiğine dair bir toplantıdır.

RESMİ AÇIKLAMA NE ZAMAN OLACAK?

Bakanlık resmi olarak asgari ücretin açıklanacağına dair 11’de resmi bir açıklama henüz yapmadı. Peki ne zaman resmi açıklama olacak. Bugün olma ihtimali var ancak resmi olarak açıklanmadığı için net değil.

Sendikalar bu sene erken açıklayalım dedi ve ilk 10 günde açıklanalım denilmişti. Bakan pazartesi gününü işaret etmişti ve bu beklenti üzerine telaffuz edilen günlerde açıklama gelmeyince asgari ücret neden açıklanmıyor diye merak konusu oldu.

İşçi ve işverenin üzerinde anlaştığı bazı detaylar var hükümetten üzerimizdeki yükü alın şeklinde SGK primlerinde 5 puanlık indirim ve asgari ücretten vergi alınmasın gibi talepler var bunların üzerindeki teknik çalışmalar devam ediyor. Bir taraftan Çalışma Bakanlığı diğer taraftan da Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor.

"BİLGİ PAYLAŞILMADI"

Saat 11’de toplantı yapılacağı belirtilmişti. Resmi olarak toplantı olacağı bilgisi paylaşılmadı. Bu süreçte gayri resmi toplantılar ve teknik düzeyde toplantılar gerçekleştiriliyor. Bu toplantının da bu düzeyde olması bekleniyor. Tarafların bakanlığa çağırılması söz konusu.

Asıl beklentimiz 4’üncü toplantının ne zaman yapılacağıydı. Türk İş olmak üzere süreci erken açıklayalım gibi bir mesaj vermişti. İşverene de buna yaklaştı hükümette benzer sinyaller verdi ve bakan pazartesi gününü işaret etmişti. Toplantı gerçekleşmeyince neden açıklanmadı? Sorusu ortaya çıktı. Teknik düzeydeki hesaplama çalışmalarının sürdüğü belirtiliyor. "

İŞÇİLER 4 BİN LİRA İSTİYOR

Türk-İş ev sahipliğinde yapılan Asgari Ücret toplantısında 4 bin liranın altında bir tutara evet denilemeyeceği belirtilmişti.

Toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan medya mensuplarının asgari ücretle ilgili sorulara da yanıt vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretle ilgili, "Asgari ücretle ilgili çalışmalarımız sürüyor. En kısa zamanda açıklanacak. Asgari ücrete şu ana kadar olmuşun çok çok fevkinde bir artış yapacağız." ifadelerini kullanmıştı. 

İlgili Sayfalar: Playlist